Steaua dă cinci jucători la naţională. Vezi lotul pentru meciurile cu Andorra şi Estonia

Selecţionerul echipei naţionale, Victor Piţurcă, a anunţat lista cu cei 23 de jucători convocaţi pentru ultimele două jocuri pe care naţionala României le va susţine în grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2014, cu Andorra în deplasare (11 octombrie) şi cu Estonia la Bucureşti (15 octombrie).
Daniel Spătaru
07 oct. 2013, 05:34
Steaua dă cinci jucători la naţională. Vezi lotul pentru meciurile cu Andorra şi Estonia

Din cei 23 de fotbalişti convocaţi pentru ultimele două meciuri din preliminariile CM 2014, 12 evoluează în străinătate, iar 11 în campionatul intern, cei mai mulţi provenind de la Steaua (5).

Noutăţile lotului faţă de precedentele partide ale naţionalei sunt portarul dinamovist Bălgrădean şi atacantul Gicu Grozav, în timp ce Costin Lazăr revine după o accidentare.

Reunirea a început duminică la Centrul Tehnic Naţional al FRF de la Mogoşoaia, şi se va încheia luni 7 octombrie, la ora 12.00.

Naţionala va decola spre Barcelona, de pe aeroportul Henri Coandă, la bordul unei curse charter, miercuri 9 octombrie, la ora 14.30. De la Barcelona până la Andorra La Vella, drumul va fi parcurs cu autocarul, meciul fiind programat pe 11 octombrie, de la ora 21.30.

Pe 12 octombrie, la ora 15.00, cursa charter va decola de la Barcelona, urmând să aterizeze pe aeroportul Henri Coandă după aproximativ trei ore. Echipa va reintra direct în cantonamentul de la Mogoşoaia, pentru meciul cu Estonia, care va avea loc pe 15 octombrie, de la ora 21.00.

Lotul României:

portari: Ciprian Tătăruşanu (Steaua Bucureşti), Bogdan Lobonţ (AS Roma), Cristian Bălgrădean (Dinamo Bucureşti);

fundaşi: Alexandru Măţel (AFC Astra Giurgiu), Srgian Luchin (Dinamo Bucureşti), Marius Găman (AFC Astra Giurgiu), Dorin Goian (Asteras Tripoli), Florin Gardoş (Steaua Bucureşti), Vlad Chiricheş (Tottenham Hotspur), Răzvan Raţ (West Ham United), Iasmin Latovlevici (Steaua Bucureşti);

mijlocaşi: Gabriel Torje (Espanyol Barcelona), Costin Lazăr (PAOK Salonic), Alexandru Bourceanu (Steaua Bucureşti), Ovidiu Hoban (Petrolul Ploieşti), Dragoş Grigore (Dinamo Bucureşti), Alexandru Maxim (VfB Stuttgart), Cristian Tănase (Steaua Bucureşti);

atacanţi: Bogdan Stancu (Genclerbirligi SK), Gheorghe Bucur (Kuban Krasnodar), Gheorghe Grozav (Terek Groznîi), Ciprian Marica (Getafe CF), Claudiu Keşeru (SC Bastia).

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Cine este câştigătorul Survivor România 2025: Când se difuzează marea finală
Fanatik.ro
Comuna în care se mută bucureșteni aproape în fiecare zi. E fix lângă Capitală și traiul e la fel ca în California. Infrastructură bună, se ajunge imediat în oraș, școlile sunt noi și există magazine mari
Capital.ro
Călin Georgescu, înlocuit. A căzut cortina, secretul s-a aflat: El recunoaște că e o amenințare
Playtech.ro
Se construiește un Drum Expres pentru București. Șoseaua va avea 4 benzi de circulație, când trebuie să fie gata
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Cele trei secrete ale longevității unui medic de 102 ani: „Mănânc un aliment foarte ieftin de la vârsta de 6 ani”
wowbiz.ro
A murit în Vinerea Mare! Celebru artist român s-a stins fulgerător
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
Cum deschizi o sticlă de vin fără tirbușon. Metodele fac fuori pe net
Ego.ro
Ce a pățit Armin. Nicoară, imediat după ce a devenit tată! Probleme cu botezul și... EXCLUSIV
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Un tânăr a ars de viu și alți doi se zbat între viață și moarte, după ce mașina în care se aflau s-a izbit puternic de un TIR, în Caraș-Severin
Cancan.ro
CAUZA morții Julietei Szönyi. Sora actriței din 'Toate pânzele sus' face dezvăluiri tulburătoare
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Românii datori la ANAF din cauza contului la bancă. Fiscul te obligă să plătești. Trebuie să dai și declarație
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
Dragoș Cristescu a murit în Vinerea Mare! Celebru artist român s-a stins fulgerător
Inca o moarte suspecta in randul angajatilor de la cel mai mare spital din Iasi: „Sunt ca negrii pe plantatie”
MediaFlux
Ce este interzis în Sâmbătă Mare. Ziua tăcerii și a vegherii
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Am întrebat ChatGPT ce rețetă de cozonac îmi recomandă de Paște. Iată „secretul” cozonacului perfect, potrivit algoritmilor AI