Steaua se desprinde. „Roş-albaştrii” au câştigat derby-ul cu Dinamo, scor 3-1

Steaua a câştigat, duminică, derby-ul cu Dinamo, disputat pe Naţional Arena, în faţa a peste 50.000 de spectatori. "Roş-albaştrii" au fost conduşi cu 1-0 la pauză, dar în repriza a doua au reuşit să revină şi să se impună. Dinamo ar fi putut beneficia în acest meci de cel un penalty la scorul de 1-1.
Romania TV
04 nov. 2012, 10:39
Steaua se desprinde.
Apăsată, probabil, şi de miza partidei cu marea sa rivală, Steaua nu a mai arătat aceeaşi lejeritate şi cursivitate în joc ca în alte partide. Chiar şi aşa, a fost echipa care a căutat mai mult poarta adversă, chiar dacă fără rezultat. Dinamo a preferat o tactică de aşteptare, care a şi dat roade şi a ajutat-o să intre în avantaj la pauză, dar în repriza a doua a plătit tribut retragerii premature prin care a încercat să conserve rezultatul.

Steaua a „lătrat”, câinii au „muşcat”

Steaua a fost mai activă în atac şi a căutat mai mult golul, dar un Bălgrădean în formă şi lipsa de concentrare în faţa porţii au făcut ca golul să nu pice. În schimb, Dinamo a jucat pragmatic, aşteptând mai mult ocazii de a pleca pe contraatac, iar această tactică a dat roade în minutul 38, când Marius Alexe a deschis scorul.

Dinamo nu a excelat, dar a fost pragmatică, în timp ce Steaua a fost departe de faţa pe care a arătat-o în alte meciuri.

Steaua – schimbarea la faţă

Imediat după pauză, Reghecampf l-a lăsat pe bancă pe Nikolici, care a fost aproape inexistent în prima repriză şi s-a remarcat doar în minutul 23, când a obţinut o lovitură liberă dintr-o poziţie excelentă pentru Steaua, şi l-a trimis în teren pe Mihai Costea.

Steaua a început tare şi repriza secundă, cu Latovlevici punându-l la încercare pe Bălgrădean (48). În timp ce „roş-albaştrii” au pus constant presiune la poarta lui Bălgrădean, Dinamo s-a mulţumit să se apere – foarte bine – şi să conserve avantajul obţinut încă din prima repriză. Eforturile „roş-albaştrilor” au fost răsplătite cu un penalty obţinut de Chipciu, care a fost împins discret în careu de Cătălin Munteanu. Raul Rusescu a marcat cu un şut pe centrul porţii, restabilind egalitatea (63).

Penalty refuzat lui Dinamo

Dinamo ar fi putut beneficia de un penalty în minutul 79, la o intervenţie a lui Chipciu asupra lui Ţucudean, dar arbitrul a fost mascat şi nu a văzut faultul. La scurt timp după aceea,  Steaua a fost adusă în avantaj de Rusescu, care a marcat de această dată din acţiune (83), după o pasă excelentă a lui Cristi Tănase.

„Câinii” mai ceruseră un penalty şi în prima parte a jocului, când au acuzat un henţ în careu la Latovlevici, care a fost lovit în picior şi, aparent, în mână, de o minge.

Odată desprinşi, steliştii s-au relaxat şi şi-au recăpătat luciditatea, iar Szukala a mărit avantajul, înscriind cu capul (87), după un corner executat de Bourceanu.

STEAUA – DINAMO 3-1

Min. 90+2 Fluier final. Steaua are 9 puncte avans faţă de Pandurii, care joacă însă abia luni cu Drobeta Turnu Severin. Dinamo rămâne la 13 puncte în urma marii sale rivale.

Min. 89 Boubacar (Dinamo) primeşte cartonaş galben.

Min. 87 GOL STEAUA! Szukala semnează desprinderea Stelei, înscriind cu capul, după un corner executat de Alex Bourceanu.

Min. 83 GOL STEAUA! Raul Rusescu aduce Steaua în avantaj. Rusescu primeşte o pasă de la Cristi Tănase, intră în careu şi înscrie la colţul lung.

Min. 81 Reluările arată că la faza din careul Stelei, Chipciu l-a lovit pe Ţucudean şi că Dinamo putea beneficia de penalty.

Min. 79 Ocazie bună pentru Dinamo, dar Rus şi Ţucudean se încurcă unul pe altul, iar Steaua scapă basma curată, şi graţie lui Chipciu, care a îndepărtat balonul.

Min. 75 Cosmin Matei (Dinamo) vede cartonaşul galben.

Min. 72 Ultima schimbare la Dinamo. Ţucudean îi ia locul în teren lui Alexe.

Min. 71 Ocazie mare pentru Steaua. Rusescu reia cu capul spre poartă, din plonjon, după ce scapă din marcajul lui Nica, dar mingea îl loveşte pe Bălgrădean. Deşi balonul a revenit la picioarele stelistului, acesta era la pământ şi nu a reuşit să reia din nou spre poartă.

Min. 66 Cartonaş galben Adi Popa (Steaua).

Min. 63 GOL STEAUA! Raul Rusescu a transformat lovitura de la 11 metri, cu un şut pe centrul porţii.

Min. 62 Penalty pentru Steaua. Chipciu a fost împins în careu de Cătălin Munteanu.

Min. 61 Latovlevici îl caută cu o centrare pe Chiricheş, dar fundaşul stelist nu reuşeşte să reia cum trebuie.

Min. 59 Bourceanu bate o lovitură de colţ, defensiva dinamovistă  respinge, mingea ajunge la Pintilii, care şutează de la distanţă, dar mult deasupra porţii.

Min. 57 Steaua pune presiune la poarta dinamovistă, dar apărarea lui Bonetti gestionează foarte bine situaţia.

Min. 55 Adi Popa intră la Steaua, în locul lui Georgievski.

Min. 53 Lovitură liberă pentru steaua, executată de Bourceanu. Rusescu sare pe sub minge, dar ajunge la Chipciu, care trage, însă, alături.

Min. 52 Cătălin Munteanu execută lovitura liberă, dar preferă o schemă unui şut la poartă, iar Pintilii dejoacă planul dinamoviştilor.

Min. 51 Bourceanu îl faultează pe Boubacar la 28 de metri de poartă şi vede cartonaşul galben.

Min. 49 Latovlevici trage bine din voleu, din afara careului, dar mingea se aşează cuminte în braţele lui Bălgrădean.

Min. 46 Vlad Chiricheş (Steaua) primeşte cartonaşul galben.

Min. 46 Începe repriza a doua. Reghecampf a făcut o primă schimbare: Mihai Costea intră pe teren în locul lui Nikolici

Min. 45+2 Pauză pe Naţional Arena.

Min. 45+1 Dragoş Grigore reia spre poartă din foarfecă, dar mingea trece alături.

Min. 42 Cătălin Munteanu (Dinamo) vede primul cartonaş galben al partidei.

Min. 41 Latovlevici caută poarta cu un şut de la distanţă, fără probleme însă pentru Bălgrădean.

MIN. 38 GOL DINAMO! Contraatac al dinamoviştilor, Alexe intră în viteză în careul Stelei, îl depăşeşte şi pe Tătăruşanu, ieşit în întâmpinarea sa şi trimite mingea în poarta goală.

Min. 36 Atac al dinamoviştilor, Alexe caută poarta, dar trimite mult în afara cadrului acesteia.

Min. 35 Ocazie uriaşă pentru Steaua. Rusescu caută colţul lung, după o acţiune în viteză, dar portarul
Bălgrădean reuşeşte să respingă în corner.

Min. 34 Dinamoviştii cer penalty la un presupus henţ al lui Latovlevici. Reluările arată însă că mingea îl loveşte în picior pe stelist.

Min. 30 O centrare îl caută în faţa porţii dinamoviste pe Nikolici, dar Bălgrădean intervine excelent şi îi ia stelistului mingea de pe cap. Lovitură de colţ pentru Steaua, dar Dinamo se apără bine.

* Cristi Tănase este al treilea stelist care îşi schimbă ghetele, după Lukasz Szukala, care a făcut-o în urmă cu câteva minute, şi Bourceanu, care a făcut acelaşi lucru în debutul partidei.

Min. 24 Latovlevici bate foarte bine lovitura liberă, dar Bălgrădean este la post şi respinge în faţă.

Min. 23 Nikolici obţine o lovitură liberă din poziţie excelentă pentru Steaua, într-un duel cu Luchin.

Min. 21 O centrare a lui Latovlevici îl găseşte foarte bine pe Rusescu în careul lui Bălgrădean, dar atacantul stelist trimite cu capul peste poartă.

Min. 20 Ocaziile clare de gol întârzie să apară. Steaua este mult mai activă în atac.

Min. 17 Încă o înlocuire la Dinamo. Pulhac, accidentat şi el în urma unui duel cu un adversar, este înlocuit cu Laurenţiu Rus.

Min. 14 Prima schimbare la Dinamo. Alvarez acuză probleme musculare şi este înlocuit de Curtean.

Min. 11 Acţiunea se mută rapid în jumătatea dinamovistă. Chipciu centrează în faţa porţii, dar niciun coleg nu este acolo pentru a relua balonul. Un fundaş al „câinilor” respinge în corner, dar lovitura de colţ rămâne fără rezultat.

Min. 11 Posibilitate de contraatac pentru Dinamo, prin Boubacar, dar acesta îşi prelungeşte prea mult balonul, iar Tătăruşanu reţine.

Min. 6 Chipciu îi pasează bine lui Tănase în stânga, stelistul intră în careu, dar este deposedat.

Min. 5 Corner pentru Dinamo, dar apărarea Stelei stă bine în teren.

Min. 2 Corner pentru Steaua, rămas însă fără rezultat.