Strategia PSD-PNL-UDMR pentru Mediu
Mai mult, în programul de guvernare e precizat faptul că cetățenii vor avea acces pietonal și cu bicicleta în toate pădurile, că se vor înființa centre de primire a școlarilor în pădure și că vor fi plantați arbori în imediata vecinătate a marilor aglomerări urbane.
Iată ce prevede programul de guvernare PSD-PNL-UDMR pentru Mediu:
- Guvernul PSD-PNL-UDMR își propune o tranziție echitabilă în domeniul mediului și schimbărilor climatice, orașe mai curate, un grad cât mai mare de reciclare a deșeurilor, identificarea și utilizarea de noi surse de energie regenerabilă, protejarea patrimoniului natural și implementarea unei economii circulare performante;
- Reducerea TVA pentru deșeurile colectate selectiv;
- Elabora și adoptarea unei Legi privind protecția climei în România, care să fie în acord cu Legea europeană a climei;
- Transformarea Fondului pentru mediu în Fondul pentru mediu și climă, cu o importantă componentă de atragere și valorificare a fondurilor europene în materie;
- Crearea Consiliului Științific Consultativ pentru Climă, care să fundamenteze științific politicile naționale privind clima și mediu și să urmărească aplicarea lor corespunzătoare;
- Asigurarea transparenței datelor privind calitatea apei, aerului şi solului;
- Facilitarea educației ecologice pentru a promovara măsurile de protecție a mediului și a adresa probleme de schimbări climatice în școli și în afara lor;
- Acces public al cetăţenilor pietonal şi cu bicicleta în toate tipurile de păduri;
- Definirea ca prioritate strategică a luptei împotriva exploatărilor ilegale de masă lemnoasă.
- Instalarea de scannere pentru evaluarea volumului materialelor lemnoase transportate pe drumurile publice;
- Sistem compensatoriu acordat proprietarilor de păduri pentru pierderi suferite în urma constrângerilor de mediu, în cazul pădurilor aflate în arii naturale protejate;
- Plantarea a 56.000 ha terenuri forestiere și 315 ha păduri urbane. Bugetul alocat este de 630 de milioane de Euro;
- Înființarea/modernizarea a 90 de pepiniere forestiere;
- Îmbunătăţirea sistemului informatic integrat SUMAL;
- Înființarea de servicii specifice de implementare al PNRR la nivelul Gărzilor forestiere;
- Digitalizarea activităților Gărzii Forestiere Naționale;
- Înființarea de centre de primire a școlarilor în pădure transformarea și dezvoltarea unor cabane silvice în centre ”Școala în pădure”;
- Dezvoltarea unui portal şi a rețelei naționale de monitorizare a calității apei; reglementarea unui sistem coerent de verificare a calității apelor bazat pe principiile enunțate de directivele europene;
- Protejarea albiilor râurilor şi combaterea furtului de material mineral cu ajutorul soluțiilor digitale inteligente;
- Punerea în siguranţă a localităţilor şi a locuinţeleor aflate în zone de risc prin îndiguire, creare de poldere nepermanente şi reabilitarea, modernizarea sistemelor de baraje existente;
- Reducerea cu cel puțin 75% a cantității deșeurilor care ajung în depozitele de deșeuri conforme, din totalul deșeurilor generate, până în anul 2025;
- Dezvoltarea sistemului de garanție-depozit pentru ambalaje;
- Înfiinţarea de depozite pentru deşeurile din construcţii;
- Dezvoltarea unui sistem de prognoză a calităţii aerului;
- Plantarea de arbori în imediata vecinătate a marilor aglomerări urbane în vederea construirii sau reabilitării centurilor verzi care ajută la filtrarea aerului din mediul urban;
- Achiziţionarea de infrastructură electrică de transport în comun;
- Atragerea de fonduri europene pentru finanţarea lucrărilor de decontaminare a siturilor contaminate aflate în proprietatea statului sau a companiilor private;
- Reconversia zonelor monoindustriale (miniere) închise, în zone turistice.
- Implementarea și aplicarea rapidă și completă a prevederilor Regulamentului Reach și a altor acte normative europene privind managementul chimicalelor;
- Asumarea ţintelor UE prin strategia europeană – 30 % arii protejate şi 10 % strict protejate pana în 2030
- Creşterea graduală a nivelului de non-intervenţie în parcurile naţionale şi naturale, până la atingerea recomandării IUCN de 75% – început în 2021, finalizarea în 2024;
- Realizarea inventarului național de specii alohtone invazive – termen 2022;
- Elaborarea unei strategii naționale de combatere a speciilor alohtone invazive cu potențial risc pentru sănătate publică și pentru biodiversitate, cum ar fi Ambrosia artemisiifolia – termen 2023;
- Implementarea Strategiei UE privind biodiversitatea 2030;
- Implementarea unui sistem obiectiv de evaluare și compensare a pagubelor produse de animalele sălbatice în agricultură în vederea conservării speciilor vulnerabile, creșterii gradului de acceptanță socială și asigurării coexistenței omului cu aceste specii;
- Demararea, în primăvara anului 2022, a programului de evaluare cantitativă și calitativă a populației de urs brun din România. Adaptarea și implementarea măsurilor din Planul de acțiune;
- Plata, fără întârziere, a despăgubirilor în cazul pagubelor provocate de speciile strict protejate.
modelarea circulației apei și a sedimentelor în Delta Dunării ca suport în luarea deciziilor de management privind lucrările de reconstrucție ecologică și decolmatare;
- Programul RABLA Clasic, RABLA Plus şi RABLA Plus pentru U.A.T.-uri – introducerea unui sistem informatic pentru depunerea dosarelor şi simplificarea procesului de depunere şi accelerarea procesului de evaluare. Suplimentarea continuă a bugetelor în funcție de solicitările beneficiarilor; asigurarea unei predictibilități multianuale;
- Acordarea de granturi de până la 90% (inclusiv din FE si PNRR) pentru constructia de parcuri fotovoltaice, care sa asigure consumul propriu de electricitate, primariilor si consiliilor judetene, consumul din scoli, spitale, statii de tratare si epurare a apei, iluminat public fiind prioritare.
- Rabla pentru Electrocasnice – programul prin care românii își pot înlocui electrocasnicele vechi, mari consumatoare de energie, cu unele noi, prietenoase cu mediul, va fi extins cu noi categorii de produse.
- Mobilitate ecologică, piste de bicicletă – lansarea celui mai ambițios program de dezvoltare a infrastructurii velo. Asigurarea unui buget de cel puțin 500 milioane lei pentru perioada 2022-2024. Lansarea primului apel de proiecte în 2021.