Studiu: Doi din trei români sunt dispuşi să îşi ia un an sabatic

Un studiu lansat miercuri arată că doi din trei români sunt dispuşi să îşi ia un an sabatic, unul din doi este interesat de activităţi cu grad ridicat de pericol, în anul referendumului pentru definirea familiei, mai mult de jumătate dintre cei chestionaţi s-au declarat deschişi către comunitatea LGBTQ, unul din trei români s-a declarat dispus să folosească o aplicaţie matrimonială, iar un sfert dintre cei chestionaţi sunt în căutare de ghidare spirituală sau religioasă.
Romania TV
30 ian. 2019, 07:43
Studiu: Doi din trei români sunt dispuşi să îşi ia un an sabatic

Hunters, divizia de trenduri a companiei de cercetare Unlock Market Research, a lansat un studiu naţional care conturează noile tendinţe în stilul de viaţă al românilor. Datele au fost colectate timp de un an şi arată cum oamenii îşi regândesc modul în care trăiesc, ei declarându-se mult mai toleranţi, deschişi către nou, către experienţe de viaţă.  

Studiul măsoară evoluţia anuală a trendurilor în gândirea şi comportamentul românilor, în special modul în care ei se raportează la rolurile sociale tradiţionale, la comunităţile din care fac parte, precum şi la presiunile tot mai mari pe care le impune ritmul alert de viaţă.

Printre altele, studiul relevă că mai degrabă femeile cu un nivel înalt de educaţie şi venituri peste medie sunt dispuse să îşi ia un concediu prelungit pentru a călători şi a trăi o vreme într-o cultură diferită sau pe un continent diferit dintre cei 67% români care au răspuns pozitiv la această întrebare. Tot femeile din aceeaşi categorie, în special cele cu vârste cuprinse între 16 şi 34 de ani, sunt mai deschise unei prietenii cu o persoană cu altă orientare sexuală decât a lor dintre cei 56% care au răspuns „da” sau „mai degrabă da”.

49% dintre românii care doresc să îşi testeze limitele prin activităţi cu grad ridicat de pericol (sărituri cu paraşuta, escaladă, parkour, drumeţii în zone greu accesibile etc.) sunt tineri cu vârste cuprise între 16 şi 34 ani, mai degrabă din Bucureşti, cu educaţie şi venituri ridicate.

Dintre cei 41% care au răspuns că sunt dispuşi să îşi facă un tatuaj sau să îşi monteze un piercing, majoritatea sunt femei, în general cu vârste cuprinse între 16 şi 34 ani, mai degrabă din Bucureşti, cu studii superioare şi venituri peste medie.

Persoanele care vor să facă parte din programul Couch Surfing (călătorii în străinătate în timpul cărora să se cazeze în casele unor necunoscuţi, dar şi primirea unor persoane necunoscute în propriile case) sunt în proporţie de 40% şi au venituri peste medie. În acest caz nu există diferenţieri pe vârstă sau gen ca la alte răspunsuri din acest studiu.

33% folosesc sau ar folosi o aplicaţie de dating/ serviciu matrimonial, ei fiind mai degrabă bărbaţi, cu venituri mari, preponderent cu vârste cuprinse între 25-34 ani, care locuiesc singuri, majoritatea în Bucureşti.

Tot 33% sunt dispuşi să aibă relaţii intime de scurtă durată (aventuri de o noapte) sau relaţii atipice (de exemplu relaţii deschise, cu mai mult de un partener etc.). Şi ei sunt de asemenea mai degrabă bărbaţi, 25-34 ani, care locuiesc singuri.

Tinerii cu vârste cuprinse între 16 şi 34 de ani se regăsesc în mai mare măsură între cei 27% care ar putea opta să îşi schimbe religia cu o alta de care s-ar simţi mai apropiaţi. Tendinţa este evidentă la tinerii cu vârste sub 24 de ani, în special la cei din Capitală, dar şi din Ardeal.

Unul din patru români (25%) apelează sau ar putea apela la servicii spirituale de la persoane precum vraci, şamani, mediumi, astrologi, guru etc. Cu asemenea opţiuni sunt mai mult femei cu venituri medii şi mari, mai degrabă din Bucureşti.

„Este foarte important să conştientizăm că oamenii îşi schimbă modul de viaţă şi implicit comportamentul social şi că în ultima vreme au devenit foarte preocupaţi de propria persoană, dar şi de relaţiile cu cei din jur. Sunt mult mai deschişi la noutăţi, la experienţe inedite, mai atenţi la cei de lângă ei, mai sociali. Este, dacă vreţi, o schimbare de paradigmă, care de mai mult timp vine dinspre noua generaţie şi care acum se reflectă la nivelul societăţii. Trendurile schimbării sunt, desigur, influenţate şi de evenimentele din spaţiul public, care iată sunt procesate şi duc la abordări noi în viaţa socială, neaşteptate chiar, după cum se reflectă în studiul nostru. Principalii actori şi decidenţi din societate, dar şi din companii, trebuie să ţină cont de aceste trenduri şi să le ia în considerare atunci când elaborează politici sociale şi strategii de business”, a transmis Adina Vlad, managing partner Unlock Market Research.

Cercetarea a fost desfăşurată în perioada decembrie 2017 – decembrie 2018, prin observare continuă a trendurilor, explorare calitativă în 12 focus-grupuri, precum şi cercetare cantitativă prin chestionare aplicate pe un eşantion reprezentativ de 1.000 de români, cu vârste cuprinse între 16 şi 55 ani, din mediul urban.

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Cine este câştigătorul Survivor România 2025: Când se difuzează marea finală
Fanatik.ro
David Popovici, între credință și îndoială. Ce i-a răspuns unui copil care l-a întrebat despre Dumnezeu. Ce spune părintele Necula despre Creator
Capital.ro
Ce să NU faci de Înviere și prima zi de Paște. Interdicție pentru credincioșii din România
Playtech.ro
Pensionarii vizați de noile modificări legislative. Situații în care vor fi obligați să returneze pensiile încasate
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Clarvăzătoarea supranumită „Baba Vanga a Japoniei” face o profeție înfiorătoare. Un dezastru urmează să lovească lumea în curând
wowbiz.ro
Mihai Bobonete, în doliu! Un mare actor, prieten drag lui, a murit chiar în noaptea de Înviere: „Ne-a parasit acum cateva momente”
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
Un desert uitat, din copilărie. Prăjitura care seducea
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Un tânăr a ars de viu și alți doi se zbat între viață și moarte, după ce mașina în care se aflau s-a izbit puternic de un TIR, în Caraș-Severin
Cancan.ro
Rareș Ion a fost INCINERAT! Ceremonia restrânsă a avut loc în Vinerea Mare, în Capitală: 'Am primit mesaj de la mama lui'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
E zi de doliu. Iubita actriță ne-a părăsit. A fost cea mai strălucitoare stea pe scenă și la TV
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
Doliu în lumea teatrului românesc: Un mare actor a murit în noaptea de Înviere! Mihai Bobonete a făcut anunțul trist: „Ne-a parasit acum cateva momente”
Inca o moarte suspecta in randul angajatilor de la cel mai mare spital din Iasi: „Sunt ca negrii pe plantatie”
MediaFlux
Rânduiala Ceasurilor Sfintelor Paști. Rugăciunea prin care toți credincioșii care o citesc de Paște au parte de minuni în viața lor
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Pacea în Ucraina, viziunea suveraniștilor români: cum ar încheia războiul niște muhaiele cu tricolor la gât