Succes românesc la NASA, obţinut de 21 de elevi din Bucureşti

Succes românesc la NASA, obţinut de 21 de liceeni din Bucureşti! Tinerii au concurat cu peste zece mii de elevi din întreaga lume şi s-au întors cu premii la toate categoriile la care au participat.
Iulian Tudor
12 iun. 2019, 06:58
Succes românesc la NASA, obţinut de 21 de elevi din Bucureşti

La Washington s-au întâlnit cu astronauţi din misiunile Apollo şi au vorbit cu specialişti în domeniu despre viitorul în spaţiu.

Liceenii români au scris istorie la NASA. Proiectele lor de colonii spaţiale i-au uimit pe specialişti. Au lucrat la ele luni întregi, în timpul liber, şi au fost atenţi la toate detaliile.

Citeşte şi Replica lui Trump pentru NASA: „Am făcut asta acum 50 de ani”

Trebuia să ne gândim la absolut orice, de la apă, mâncare până la eventual reproducere sau cum vor arăta casele acolo – Emanuel, elev

Sunt elevi în clasa a 12 a la Liceul „Tudor Vianu” din Capitală. Locul întâi l-au obţinut cu proiectul unei nave trimisă pe unul dintre sateliţii lui Marte.

Cea care le-a îndrumat paşii către NASA a fost profesoara lor de fizică, pentru care participarea la concursul organizat de Agenţia Spaţială Americană este deja o tradiţie.

După ce şi-au imaginat viaţa în spaţiu, elevii au avut ocazia să afle şi cum se întâmplă lucrurile în realitate, chiar de la cei care au fost plecaţi în misiuni.

În total, s-au întors acasă cu şase premii şi amintiri pentru o viaţă.

DailyBusiness
Iarna revine în forță! România, lovită de un nou val de ninsori în plină primăvară
Spynews
Bella Santiago a fost operată, după ce s-a accidentat în vacanță. Cum se simte fosta concurentă de la Power Couple
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, apariție senzuală la petrecerea organizată de Elton John! A strălucit într-o rochie albă spectaculoasă! – FOTO
Fanatik.ro
Zodiile care vor avea noroc total în următorii 7 ani. Tot ce ating se transformă în aur
Capital.ro
Buletinele se schimbă în România. Ce dispare de pe cărțile de identitate
Playtech.ro
Ce AVERE are, de fapt, Gigi Becali! Sumele pe care le are de recuperat sunt uriașe. Detalii neştiute despre...
DailyBusiness
Călin Donca îi învață pe români cum să facă bani în 2025: „Eu puteam să fiu mult mai bogat decât sunt”
Adevarul
Profeții apocaliptice într-o carte secretă a Vaticanului: 2027, anul Judecății de Apoi. Legătura bizară cu boala Papei
wowbiz.ro
Alex Dobrescu, reținut pentru trafic de droguri! Descoperirea făcută de anchetatori acasă la el. Încă o lovitură pentru Cristina Cioran, după împăcarea cu tatăl copiilor săi | Surse
Spynews
Cum arată camera cântăreței Minodora. Multe doamne doar visează la așa ceva / FOTO
Spynews
Top 3 zodii care vor începe un nou capitol luna aceasta. Au reușite pe plan personal și profesional
Evz.ro
Pilonul ll de pensii. Modificările pregătite de Guvern
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
Cât de frumoasă este Sorana Cîrstea. Iubita lui Ion Țiriac jr. a făcut senzație cu apariția ei pentru WTA
kanald.ro
Schimbări în 2025 la programul ,,Noua Casă”! Ce se întâmplă cu plafonul de garantare și cu executarea silită
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Elena Tudor, câștigătoarea Power Couple 2025. Ce meserie are soția magicianului Robert Tudor, de fapt
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Adio, Călin Georgescu. Verdictul venit dinspre CCR: Judecătorii vor ține seama
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Teodora Stoica, apariție spectaculoasă în costum de baie. Cât de bine arată fiica lui Meme Stoica
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Luca Manolache! Descoperire șocantă la autopsie
Vânzările Tesla în Europa continuă să scadă, afectate de factorii politici și demografici
MediaFlux
Rusia se răzbună pe România. Mișcarea care l-a enervat rău pe Putin
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
A murit după ce a fost internată în Spitalul Municipal București. Aici a contactat o bacterie periculoasă și a fost supusă unui tratament inuman