Kelemen Hunor: Vom da şi noi o şansă astăzi PSD-ALDE la votul din plen

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, se întâlneşte luni cu liderul grupului deputaţilor minorităţilor naţionale, Varujan Pambuccian, şi cu preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, pentru a discuta despre votul privind învestirea noului Guvern.
Filip Stan
29 ian. 2018, 08:57
Kelemen Hunor: Vom da şi noi o şansă astăzi PSD-ALDE la votul din plen

UPDATE. Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a anunţat, luni, că Uniunea a decis să dea o şansă astăzi PSD-ALDE la votul din plenul al Parlamentului, prin urmare va vota în favoarea Cabinetului Dăncilă.

UPDATE. Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a precizat că a avut, luni dimineaţă, o întâlnire cu liderul PNL, Ludovic Orban, la iniţiativa acestuia. Kelemen a spus că UDMR va lua la ora 14.00 o decizie privind votarea Cabinetului Dăncilă, iar despre întâlnirea cu Orban a spus că, pentru a fi convins cu câteva ore înaintea votului, discuţiile trebuie să înceapă cu luni înainte.

Întrebat dacă l-a convins Ludovic Orban, Kelemen Hunor a răspuns: ”Oricine vrea să discute cu mine, uşa e deschisă. M-a sunat aseară târziu, l-am resunat în această dimineaţă, am băut o cafea şi cu asta, basta. N-am ce să vă dau informaţii mai interesante. Noi vom lua o decizie la ora 14.00. Nu era o chestiune de a mă convinge. Ca să mă convingi înainte de vot cu câteva ore, trebuie să începi discuţiile cu săptămâni, cu luni înainte. Deci, din acest punct de vedere, lucrurile sunt mai complicate. Dar nu asta este important. Important este că a vrut să ne vedem, ne-am văzut”.

În ceea ce priveşte afirmaţia sa că programul de guvernare a fost făcut la Ministerul Agriculturii, între două beri, liderul UDMR a spus că este bine să ai simţul umorului.

”Vă dau un singur exemplu. Dacă vă uitaţi la capitolul transporturi, am impresia că unii s-au uitat la harta României acum 100 de ani, cu ocazia Marii Uniri, fiindcă la Autostrada Transilvania au făcut nişte chestii absolut halucinante. Braşov-Sibiu niciodată nu a fost parte a Autostrăzii Transilvania. Ei au băgat acolo, fără să existe autostradă de la Braşov la Târgu Mureş, nici măcar proiectul nu e făcut. Apoi, partea de autostradă de la Câmpia Turzii la Ungheni au băgat la Montana, parcă se duce către Iaşi. Din acest punct de vedere am spus că cel care a scris acel capitol probabil nu a avut o hartă la îndemână”, a explicat Kelemen Hunor.

Orban, după întâlnirea cu Kelemen Hunor: A fost un schimb de impresii, de păreri, eu am expus argumentele mele

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat luni, după întâlnirea cu liderul UDMR, Kelemen Hunor, că reprezentanţii Uniunii urmează să ia o decizie referitoare la susţinerea Guvernului Dăncilă în cadrul întâlnirii grupurilor parlamentare reunite ale UDMR, de la ora 14,00.

„O să ia o decizie UDMR, aşa cum a anunţat, în cadrul grupurilor parlamentare, şi vom afla ce decizie vor lua. (…) A fost un schimb de impresii, de păreri, eu am expus argumentele mele. Evident, ei o să ia o decizie în forurile lor statutare. Vă daţi seama că nu fac parte din acea categorie de persoane care dezvăluie discuţiile tete-a-tete”, a afirmat Orban.

Cele două întâlniri au loc înainte de plenul comun al Parlamentului privind învestirea Guvernului Dăncilă, conform surselor citate de Agerpres. Săptămâna trecută, Ludovic Orban a anunţat că liberalii vor purta discuţii cu toate grupurile parlamentare şi cu parlamentari individual pentru a-i convinge să nu voteze învestirea Guvernului Dăncilă.

Duminică, el a precizat că liberalii vor vota împotrivă, la vedere, la învestirea Guvernului Dăncilă şi a făcut apel la parlamentarii care „mai au capul pe umeri şi mai au un pic de sensibilitate faţă de soarta României” să facă la fel.

Citeşte şi: Guvernul PSD-ALDE 3. Miniştrii propuşi primesc pe rând aviz favorabil în comisii

„Am decis în Biroul Politic Naţional, împreună cu grupurile parlamentare, că vom vota împotrivă, la vedere, la învestirea Guvernului, deci nu vom vota acest Guvern, că vom continua comunicarea, dialogul şi încercarea de a convinge oricare parlamentar din actuala majoritate. Facem apel către parlamentarii minorităţilor şi UDMR şi, de asemenea, către parlamentarii care mai au capul pe umeri şi mai au un pic de sensibilitate faţă de soarta României să voteze împotriva învestirii acestui Guvern. Orice parlamentar din PSD care ştie că Dragnea duce România în prăpastie, că Dragnea va duce PSD-ul spre prăbuşire totală, dacă vrea să scape de Dragnea, acum este ocazia, acum este ceasul al doisprezecelea”, a declarat liderul PNL.

DailyBusiness
Prime de 1 Iunie pentru părinți. Companiile din România oferă bonusuri de până la 300 de lei
Spynews
Marilu Dobrescu povestește, în hohote de plâns, cu lux de amănunte, cum ar fi fost agresată fizic de fostul iubit, Iustin Petrescu: „A încercat să mă sufoce”
Bzi.ro
Cum arată Vulpița, la cinci ani de când nu mai apare la televizor! Este de nerecunoscut
Fanatik.ro
Când îi poți spune șefului că nu vii la muncă. Este perfect legal, în această situație, să stai acasă, iar angajatorul n-are ce să-ți reproșeze
Capital.ro
A murit cea mai iubită actriță. A fost o adevărată divă, era cea mai frumoasă. Amintirea sa va rămâne vie pentru totdeauna
Playtech.ro
Primul val de caniculă lovește România. Termometrele sar de 35°C. Cât ține valul de căldură
DailyBusiness
Nicușor Dan merge la Salina Praid. Vizită în mijlocul tensiunilor după inundații și evacuări
Adevarul
„O bombă cu ceas”. Profilul ucigașului din Cosmopolis creionat de un psiholog criminalist. Ce sfat le dă femeilor abuzate
wowbiz.ro
Încă o tragedie în familia Teodorei Marcu, după crima din Cosmopolis! Este vorba despre ...
Spynews
Ce va face Claudiu Gherguț, câștigătorul Chefi la cuțite, sezonul 15, cu marele premiu, în valoare de 30.000 de euro. Cât va mai rămâne în România
Spynews
Pe ce dă Bursucu cei mai mulți bani. Fostul prezentator a spus adevărul cu subiect și predicat
Evz.ro
Rețetă spectaculoasă de vinete. E vedetă în marile restaurante
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
FOTO. Marcela a făcut 8528 de euro în prima lună cu noul ei job, dar a fost pusă la zid: „Ești un exemplu rău pentru copii”
kanald.ro
Cum au reacționat vedetele din România după ce Teodora Marcu a fost împușcată mortal în plină stradă. Tzancă Uraganu o cunoștea personal: „Sunt în șoc”
Cancan.ro
Dublă dramă în familia Teodorei Marcu. Ce se întâmplă ACUM cu tatăl tinerei din Deleni 😔
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Plata cu numerar va deveni istorie. Se renunță la cash. Decizia se aplică la nivelul întregii țări
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, într-o rochie mulată! A întors toate privirile
stirilekanald.ro
"A continuat să o urmărească, a zis că vine și o taie pe burtă" Teodora și soțul ei ar fi fost amenințați de Robert Wolf. Au făcut plângeri la poliție, dar totul pare să fi fost în zadar
Pensionarii nu vor primi pensiile majorate în luna iunie! Au fost procesate doar 1% din dosare
MediaFlux
Europa e în șoc total! În Polonia a câștigat candidatul susținut de Trump
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Stațiunea uitată din inima Banatului. Un colț de paradis care refuză să moară