Tăriceanu: Antonescu s-a retras din cauza PRESIUNII din partid. Parcursul lui politic este încheiat VIDEO

Retragerea lui Crin Antonescu de la conducerea PNL şi renunţarea la statutul de candidat pentru Preşedinţie au fost determinate de reproşurile pe care le-a primit în partid pentru greşelile strategice pe care le-a făcut, culminând cu rezultatul "prost" de la alegerile europarlamentare, consideră preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu.
Filip Stan
02 iun. 2014, 08:30
Tăriceanu: Antonescu s-a retras din cauza PRESIUNII din partid. Parcursul lui politic este încheiat VIDEO

„Retragerea este gestul la care a fost forţat de atmosfera din partid, de faptul că a primit reproşuri pentru greşelile strategice pe care le-a făcut, pentru rezultatul prost pe care l-a obţinut la alegerile pentru Parlamentul European, unde s-a angajat la nişte scoruri care nu aveau nicio legătură cu realitatea. Pare mereu că e rupt de realitate şi, în final, toate sondajele de opinie – pe care poţi să le neglijezi o vreme – îţi arată cum stai şi, împreună cu presiunea internă, l-au determinat să demisioneze”, a declarat Călin Popescu Tăriceanu, luni, la Palatul Parlamentului.

Potrivit preşedintelui Senatului, Crin Antonescu nu ar mai putea reveni în postura de candidat la alegerile prezidenţiale, parcursul politic al acestuia fiind încheiat.

Citeşte şi Victor Ponta: Antonescu a fost INTOXICAT şi MANIPULAT. N-aş paria că Iohannis rămâne candidatul PNL

„A fost candidatul USL, dar a scăzut în sondaje permanent. Nu văd care ar putea fi schimbarea de percepţie în rândul cetăţenilor. Percepţia care s-a format şi întârit este aceea a unui om instabil, care trădează. A trădat întâi USL, a ieşit din Guvern, fuge de responsabilitate, acum a luat decizia de a-şi trăda partenerii cu care PNL a fost două decenii şi jumătate alături, adică să treacă de la ALDE la PPE”, a adăugat Tăriceanu.

El recomandă PNL să nu facă o alegere pripită în perioada următoare, în contextul în care se discută despre nominalizarea prim-vicepreşedintelui liberal demisionar, Klaus Iohannis, pentru Cotroceni.

Citeşte şi De ce a RENUNŢAT Antonescu la Cotroceni. Ghişe: Sunt jocuri de putere OCULTE, făcute în străinătate

„În PNL, în momente de acest gen, ar fi util să existe o analiză şi pe baza ei o încercare de gândire serioasă, profundă şi nicidecum decizii pripite. Nu ştiu dacă în momentul de faţă PNL nu se pregăteşte să facă o alegere pripită. În ceea ce îl priveşte pe Klaus Iohannis, salut prezenţa lui în partid, dar până la a deveni candidatul PNL la alegerile prezidenţiale e un pas pe care partidul va trebui să-l decidă, dacă consideră că are calităţile necesare. Dar nu numai ce consideră partidul e important, ci ceea ce consideră şi publicul”, a completat Tăriceanu.

 

DailyBusiness
Se schimbă data plății pensiilor în aprilie! Anunț oficial pentru toți pensionarii din România
Spynews
Tzancă Uraganu, momente de tandrețe, în mașină, cu Laura Vass! Cum i-au surprins la ceas de seară, paparazzii Spynews.ro
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Mașina specială care va fi lansată în curând în România. Puțini au auzit de acest brand
Capital.ro
Decizie pentru românii cu buletine. S-a dat termen legal 180 zile. Trebuie schimbate actele de identitate
Playtech.ro
Cum se calculează pensia dacă ai contribuit în două țări diferite. Cât contează anii lucrați în străinătate
DailyBusiness
Ciocolata care i-a fascinat pe români după căderea lui Nicolae Ceaușescu revine la raft în România
Adevarul
Guvernul n-a renunțat la ideea de a trimite un emisar special în SUA. Cine e favorit SURSE
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Jo susține că ar fi fost amenințată de Gheboasă: “Lasă că ne întâlnim noi…”. Motivul banal din care a început totul
Spynews
Horoscopul lunii aprilie, cu astrologul Remus Ionescu. Ce se întâmplă în viața fiecărei zodii
Evz.ro
Mituri rutiere. Luminile de întâlnire și anularea permisului de conducere. Care e adevărul
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
A apucat doar să mai strige. Șeful Salvamont Predeal ar fi suferit un infarct după ce a fost atacat de urs chiar pe stradă
Cancan.ro
Văduva lui Silviu Prigoană, prima apariție publică de la moartea afaceristului! Unde a apărut Mihaela Botezatu
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Anunț pentru cei cu cont la bancă. Decizie istorică, se dau banii înapoi. Taxe declarate nepermise
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
GALERIE FOTO 30 de ani de la catastrofa aviatică de la Balotești. Cum e păstrată memoria victimelor la locul accidentului
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
Taxa ascunsă pe care o suportam toți. Tarifele vor exploda
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Guvernatorul imposturii: cazul Bulete, batjocorirea Deltei și boala cronică a statului român