Ţările europene condamnă atentatele împotriva bisericilor creştine din Nigeria

Germania, Franţa şi Marea Britanie au condamnat la unison atentatele comise duminică, de Crăciun, împotriva unor biserici creştine din Nigeria, informează AFP.
Romania TV
25 dec. 2011, 19:19
Ţările europene condamnă atentatele împotriva bisericilor creştine din Nigeria

Ministrul german de externe Guido Westerwelle a calificat atentatul drept ‘oribil’ şi ‘laş’. ‘Nici în ziua de Crăciun lumea nu a fost ferită de acte de laşitate şi de frică în faţa terorismului’, a declarat ministrul german, subliniind că toleranţa şi deschiderea de a soluţiona toate conflictele prin mijloace paşnice nu trebuie să fie doar nişte mesaje ale sărbătorii creştine a Crăciunului şi ale altor religii ale lumii. Potrivit lui Westerwelle, aceste mesaje pot fi ‘cheia păcii, libertăţii şi prosperităţii’, relatează Agerpres.

De asemenea, preşedintele Franţei, Nicolas Sarkozy, a condamnat ”cu cea mai mare fermitate seria de acte de violenţă comise în Nigeria în ultimele zile, soldate cu zeci de victime”, adresând ”condoleanţe autorităţilor şi poporului din Nigeria”, conform unui comunicat dat publicităţii de Palatul Elysee. La rândul său, ministrul britanic al afacerilor externe, William Hague, a deplâns atentatele din Nigeria, îndreptate ‘împotriva unor familii reunite în pace şi rugăciune pentru a celebra o zi care simbolizează armonia şi bunăvoinţa faţă de semeni’.

Cel mai sângeros atentat produs astăzi în Nigeria a dus la moartea, potrivit unui nou bilanţ, a 30 de persoane, având loc la biserica catolică din Madalla, periferia capitalei federale Aduja. Atentatul a fost revendicat de Boko Haram, un grup radical care doreşte înfiinţarea unui stat islamist în nordul Nigeriei, regiune majoritar musulmană.

Un alt atentat a vizat o biserică evanghelică din Jos (centru) şi a provocat moartea unui poliţist. Alte două explozii au fost raportate la Damaturu duminică, iar o a treia în seara zilei de ieri, aceasta din urmă având drept ţintă o biserică în Gadaka. Exploziile din Damaturu au provocat cel puţin patru morţi, între care şi atentatorul kamikaze.

DailyBusiness
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
Spynews
Mihai Leu, transportat de urgență la spital. Fostul campion e în stare critică la Terapie Intensivă. A fost adus la Spitalul Fundeni cu elicopterul
Bzi.ro
Laura Cosoi, apariție neașteptată în costum de baie! Arată senzațional la 43 de ani, după 4 nașteri
Fanatik.ro
Cinci zodii încep luna mai în forță. Noroc cu carul în următoarele 20 de zile. Fecioarele, cele mai avantajate
Capital.ro
Permis de conducere pentru pensionari. UE ordonă control obligatoriu. Vin reguli noi din 2025
Playtech.ro
Cât e ajutorul social în Spania în 2025. Ce condiții trebuie să îndeplinească un român pentru a-l primi
DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Adevarul
„Acea națiune va fi zdrobită foarte curând”. Trump spune că încearcă să salveze Ucraina
wowbiz.ro
România, fără curent în următoarele zile! Vestea vine după blackout-ul din Spania și Portugalia. Lista zonelor care nu vor avea electricitate. Ce se întâmplă, de fapt?
Spynews
Andrew Barabancea, fiul Ozanei Barabancea, a suferit infarct la 24 de ani. Care e starea de sănătate a tânărului / FOTO
Spynews
Mihai Mitoșeru, primele declarații despre noua iubită! Este prima relație oficială după divorț
Evz.ro
Capcana de la semafor. Rămâi pe loc fără permis
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Românii din acest oraș sunt sfătuiți să evite apa de la robinet! Primarul a făcut anunțul
Cancan.ro
BREAKING | Vești proaste de la spital despre Mihai Leu. Sportivul român a fost indus în comă pentru a nu
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Anunț pentru românii cărora le expiră buletinele. Noua decizie a intrat deja în vigoare. Ce se întâmplă cu cărțile de identitate
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Restaurant mistuit de flăcări. Cel puțin 22 de oameni au murit
Pană de curent în România. Autorităzile au făcut acum anunțul: zonele afectate
MediaFlux
ANAF are o nouă țintă. Informații pentru românii care merg la medic
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Când lecțiile vin de la repetenți: ce ne transmite JD Vance înainte de alegeri