Taxe 2023. Viceprimarul Capitalei Stelian Bujduveanu anunţă, miercuri seară, că plata taxelor va fi digitalizată, iar taxele către Primăria Capitalei, abonamentele STB şi abonamentele de parcare vor putea fi plătite prin Ghiseul.ro.
”Digitalizăm plata taxelor prin intermediul platformei Ghişeul.ro. Bucureştenii îşi vor putea plăti taxele către Primăria Capitalei, abonamentele STB şi abonamentele de parcare, online, prin intermediul Ghişeul.ro!
Plăţile se vor realiza fără perceperea unor taxe suplimentare”, a transmis, miercuri seară, viceprimarul Capitalei Stelian Bujduvean.
Acesta anunţă că au fost decişi paşii care vor fi urmaţi.
”Alături de colegul meu George Cristian Tuţă, preşedintele Comisiei speciale a Camerei Deputaţilor pentru Automatizare şi viitorul muncii, de Dragos Tohanean, Vicepreşedintele Autorităţii pentru Digitalizarea României şi, împreună cu reprezentanţii Ghişeul.ro, am decis astăzi paşii pe care îi vom urma pentru digitalizarea acestor servicii”, a mai afirmat viceprimarul.
Taxe 2023. Paşii de urmat sunt, potrivit viceprimarului, demersuri pentru promovarea în Consiliul General al Municipiului Bucureşti a proiectului de hotărâre prin care Primăria Capitalei se va înrola în Sistemul Naţional de Plată online (SNEP), semnarea acordului de înrolare în sistem, implementarea sistemului pe site-ul instituţiei: www.pmb.ro şi interconectarea cu Ghişeul.ro.
Cele mai importante plăţi care vor fi digitalizate:
Taxe 2023 eliberare documentaţii de urbanism
”Economisim timp, reducem birocraţia, evităm cozile şi intrăm în normalitate! Bucureştenii merită să aibă acces cât mai curând la acest serviciu, urmând modelul administraţiilor liberale care au răspuns deja cerinţelor cetăţenilor”, a mai transmis viceprimarul.