Teodor Mărieş: Cerem mediere din partea preşedintelui Iohannis în dosarul Revoluţiei VIDEO

Președintele Asociației 21 Decembrie, Teodor Mărieș, solicită medierea președintelui Klaus Iohannis în cazul clasării dosarului Revoluției.
Filip Stan
23 oct. 2015, 13:21
Teodor Mărieş: Cerem mediere din partea preşedintelui Iohannis în dosarul Revoluţiei VIDEO

Soluțiile pe care le avem sunt cele legale: prima — vom ataca la ÎCCJ decizia Parchetului. (…) Este vorba despre aceiași trei procurori care au decis clasarea dosarului în 2009. Ei nu mai aveau ce căuta în Parchetul General după 2009. (…) A doua chestiune pe care o vom face este cererea dreptului constituțional al președintelui de a media — cerem medierea în acest dosar, precedent există, a făcut-o Traian Băsescu, (…) nu mă îndoiesc că domnul Iohannis nu va face la fel„, a afirmat Teodor Mărieș, vineri, în fața Palatului Cotroceni.

El a fost vineri la Cotroceni, după aflarea deciziei de clasare a dosarului Revoluției, iar luni urmează să aibă o întâlnire cu un reprezentant al Președinției.

Regret în primul rând această nouă zdruncinătură, nu pentru cei care au fost răniți în Revoluție, pentru că ei mai sunt în viață, ci pentru cei care se află la doi metri sub pământ, pentru rudele și prietenii acestora. În dosarul Mineriadei sunt mai puține decizii la CEDO decât în dosarul Revoluției și totuși acesta s-a închis. (…) Acum, când lumea respira în sfârșit un aer de libertate, vii cu această decizie. (…) Pare o răzbunare a acelei bucăți din sistem care a ținut sub tăcere acele evenimente timp de 25 de ani„, a arătat Teodor Mărieș.

Anterior, într-o conferință de presă susținută la sediul Asociației 21 Decembrie, el a spus că decizia de clasare a dosarului reprezintă „o umilință”.

Dacă este adevărat, nu pot decât să zâmbesc. Este un zâmbet trist. Nu pot să cred că au avut capacitatea intelectuală, și cu celelalte capacități nu cred că stau bine, să închidă dosarul Revoluției în care există mai multe decizii CEDO decât în dosarul Mineriadei. (…) Asociația va ataca decizia la Înalta Curte și este o umilință pe care o administrează, probabil, în răzbunare pentru faptul că defilează toți criminalii, la Parchetul General, din mineriadă. Vă zic că sunt aceiași„, a susținut Mărieș.

Procurorii Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție — Secția Parchetelor Militare au clasat dosarul privind evenimentele din decembrie 1989, care au avut ca rezultat decesul, rănirea și lipsirea de libertate a unor persoane, precum și distrugerea unor bunuri.

Potrivit unui comunicat al Parchetului General, faptele comise în contextul evenimentelor din decembrie 1989 au făcut, inițial, obiectul a 4.544 de dosare penale: în 1.244 dosare cercetarea a fost efectuată de Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar București; în 17 dosare de Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar Iași; în 317 dosare de Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar Cluj; în 169 — de Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar Timișoara; în 233 — de Parchetul Militar de pe lângă Curtea Militară de Apel; în 2.564 dosare de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție — Secția Parchetelor Militare.

Împotriva ordonanței de clasare se poate formula plângere.

Citeşte şi Dosarul Revoluţiei din 1989 a fost închis. Decizia nu este definitivă. DOCUMENT OFICIAL

DailyBusiness
Pensie record în România! Un român încasează peste 108.000 de lei pe lună doar din contributivitate!
Spynews
Cum comunică Ozana Barabancea cu părinții ei decedați. Ce face jurata Te cunosc de undeva de fiecare dată când merge la mormânt: „Îi bag în ședință”
Bzi.ro
Alexandru Papadopol, acuzat că și-ar fi părăsit iubita înainte de nuntă! Ce a spus actorul în apărarea sa
Fanatik.ro
Clădirea impresionantă, ridicată pe locul unei foste mănăstiri. Milioane de români au trecut pe lângă ea fără să știe
Capital.ro
Călin Georgescu e demolat. Verdictul la care nu se gândea niciodată: Praf ne-am făcut
Playtech.ro
Laura Vicol, gest disperat înainte de a fi arestată. Ce a făcut de faţă cu toată lumea, nu se mai...
DailyBusiness
Angajări pe bandă rulantă la McDonald’s. Iată ce salariu se oferă și care sunt beneficiile
Adevarul
Misterul bombelor atomice pierdute prin oceane. O singură astfel de armă are un randament de 3.8 megatone
wowbiz.ro
Mihaela a murit alături de tatăl ei, după ce s-au scufundat cu mașina în râul Olt! Ce a apucat tânăra să facă în ultimele clipe de viață?
Spynews
De ce să nu mai arunci coaja de la fructe și legume. Cum poate fi folosită
Spynews
O influenceriță din România a izbucnit în lacrimi după ce a fost acuzată că a slăbit cu medicamente de diabet și nu mâncând sănătos / VIDEO
Evz.ro
Greșelile care îți distrug cartofii prăjiți. Cum, câți și când trebuie să pui în tigaie
Ego.ro
Motivul pentru care Bianca Censori a apărut fără haine la premiile Grammy 2025
Prosport.ro
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
kanald.ro
Ultimul mesaj al Mihaelei, înainte să se stingă alături de tatăl ei după ce au plonjat cu mașina în râul Olt: „Ai fi nemuritoare...”
Cancan.ro
Digi RCS-RDS, anunțul începutului de februarie. Oferă acest smartphone de ultimă generație tuturor abonaților din România
Playsport.ro
IMAGINILE MOMENTULUI! Arbitra de 24 de ani a fost prinsă cu observatorul de 3 ori mai în vârstă ca ea și video-ul compromițător a fost făcut public!
Capital.ro
Călin Georgescu nu va fi lăsat să candideze! Decizia CCR pe care o așteaptă toată România
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. S-a iubit cu milionari celebri, iar acum l-a părăsit pe fotbalistul prins dopat cu cocaină la Dinamo: „Mă uit la toți şi toate cum se înşală între ei”
stirilekanald.ro
Breaking news despre banii românilor!
substantial.ro
Kelemen Hunor: Ancheta Nordis afectează imaginea guvernului
MediaFlux
SUSPENDAREA lui IOHANNIS, votată în Parlament! Informația momentului
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bugetul CNAS pentru 2025 acoperă doar 10 luni de medicamente compensate: sănătatea românilor în mare pericol