La punctul de trecere a frontierei Giurgiu, din cauza efectuării unor lucrări de reabilitare la podul peste Dunăre, traficul greu se desfășoară foarte dificil, în coloană, pe sensul de deplasare spre Bulgaria. Joi, în jurul orei 15.00, coloana de autotrenuri măsoară aproximativ 1 kilometru, potrivit Infotrafic.
Pentru a evita aglomerația, conducătorii auto sunt sfătuiţi să utilizeze celelalte puncte de trecere a frontierei: Calafat (rutier); Negru-Vodă (rutier); Vama Veche (rutier); Bechet (trecere cu bacul); Zimnicea (trecere cu bacul); Călărași (trecere cu bacul).
Citeşte şi Blocaje la frontiera cu Bulgaria. Rute ocolitoare recomandate de CNADNR