Băiatul a vrut să se scalde într-un canal prin care este adusă apa din râul Suceava spre moara din localitatea Sibeni. Copilul s-a prins de un cablu de sârmă care se afla deasupra canalului, pentru a verifica dacă apa este adâncă, numai că la un moment dat cablul s-a rupt, iar copilul a căzut în apă fiind luat de torenţi.
Trupul neînsufleţit al acestuia a fost găsit de un localnic ce trecea prin zonă şi care a observat bicicleta copilului abandonată.
Poliţiştii au demarat o anchetă pentru a stabili cu exactitate cum s-a produs această tragedie.
Citeşte şi Un copil s-a înecat în Lacul Năsal, din Cluj