Tragedia s-a petrecut în cartierul Mureşeni, din Târgu Mureş. În momentul în care cumpărătorul a ieşit din micul magazin alimentar, nu a observat scările acoperite cu gheaţă, a alunecat şi s-a lovit rău la cap.
Doi trecători au sărit repede în ajutorul său, însă starea sa era deja foarte gravă.
Citeşte şi Accident cu patru răniţi în Târgu Mureş, după ce un şofer nu a acordat prioritate
Legea prevede ca trotuarele şi scările blocurilor să fie curăţate de către locatari. În cazul de faţă responsabilitatea cade în sarcina proprietarului magazinului. Vânzătoarea susţine că ea a curăţat treptele.
De asemenea, în Iaşi, un bărbat a ajuns miercuri la spital, cu ruptură de splină, după ce a alunecat pe gheaţă.