Traian Băsescu: „Ştiu cine a mâncat din mâna lui Plahotniuc din România şi cine mănâncă şi acum”

Fostul preşedinte Traian Băsescu a declarat, joi seara, că premierul Moldovei, Pavel Filip, este "lacheul lui Plahotniuc", dar a arătat că noul guvern este totuşi "unul legitim, votat de o majoritate parlamentară". Băsescu a mai spus că ştie "cine a mâncat din mâna lui Plahotniuc din România și cine mănâncă și acum" şi a avertizat că "o Moldova destabilizată de Plahotniuc înseamnă un risc de securitate națională pentru România".
Ionela Marcu
21 ian. 2016, 21:40
Traian Băsescu:

„Nu poți să pui Republica Moldova într-o situație mai dificilă decât cea pe care o are decât lăsând-o fără guvern”, a declarat fostul președinte Traian Băsescu, la B1 TV. Liderul MP consideră că „gruparea din piață, Demnitate și Adevăr” este una proeuropeană, însă are anumite rezerve – „de ce i-au gonit pe unioniști?”.

Băsescu a subliniat că există două persoane care vor cadă guvernul Igor Dodon și Renato Usatîi.

„Cred că Demnitate și Adevăr, ca program, rămân cei care susțin orientarea provest. Platforma DA trebuie să plece imediat acasă și trebuie să înțeleagă că o Republica Moldova cu un guvern desemnat e o țară care poate să se salveze. Cât timp ai un guvern, ai speranța să reînnozi relațiile de susținere financiară cu România care are un imprumut aprobat în Parlament de 100 milioane, iar Chișinău nu își poate închide bugetul din lipsa de 60 milioane.

Nu înțeleg de ce platforma DA se află în aceeași piață ca formațiunea lui Usatîi și Dodon. DA să meargă acasă și să își consolideze structurile. Cred că au nevoie de câteva luni să formeze din această mișcare a pieței un partid credibil proeuropean și să lase guvernul în care nici eu nu am încredere. Filip este lacheul lui Plahotniuc”, a subliniat Băsescu.

Fostul președinte avertizează că guvernul Filip este, totuși, „unul legitim, votat de o majoritate parlamentară. Nu există lucru mai important decât ca țara să aibă un guvern legitim care să îl scoată din colaps financiar”.

„Știu cine a mâncat din mâna lui Plahotniuc din România și cine mănâncă și acum. Încetați cu susținerea lui Plahotniuc în România. Punct”, a spus președintele MP.

Întrebat la cine se referă, acesta a recunoscut că este vorba despre „politicieni, în primul rând. Totul are o limită. O Moldova destabilizată de Plahotniuc înseamnă un risc de securitate națională pentru România”.

DailyBusiness
Categoria de români care poate primi ajutor de 200.000 de euro din partea statului. Ce condiții trebuie să îndeplinească
Spynews
Cum comunică Ozana Barabancea cu părinții ei decedați. Ce face jurata Te cunosc de undeva de fiecare dată când merge la mormânt: „Îi bag în ședință”
Bzi.ro
Alexandru Papadopol, acuzat că și-ar fi părăsit iubita înainte de nuntă! Ce a spus actorul în apărarea sa
Fanatik.ro
Destinație de vacanță perfectă pentru februarie. Este un adevărat paradis tropical, iar temperaturile ajung și la 30 de grade
Capital.ro
Bancnotele de care trebuie să te ferești imediat! Scapă de ele! Avertisment pentru românii care folosesc numerar
Playtech.ro
Dan Negru, reacție tranșantă după retragerea Simonei Halep: “I-aș cere să nu mai spună niciodată suntem o țară...
DailyBusiness
Pensie record în România! Un român încasează peste 108.000 de lei pe lună doar din contributivitate!
Adevarul
Un fost primar la Iașiului, la al doilea dosar penal pentru pornografie infantilă. A fost reținut acum trei ani după ce ar fi agresat trei copile
wowbiz.ro
Mihaela a murit alături de tatăl ei, după ce s-au scufundat cu mașina în râul Olt! Ce a apucat tânăra să facă în ultimele clipe de viață?
Spynews
De ce să nu mai arunci coaja de la fructe și legume. Cum poate fi folosită
Spynews
O influenceriță din România a izbucnit în lacrimi după ce a fost acuzată că a slăbit cu medicamente de diabet și nu mâncând sănătos / VIDEO
Evz.ro
Temperatura din locuință o poți ridica fără să atingi termostatul. Secretul hotelierilor, dezvăluit
Ego.ro
Motivul pentru care Bianca Censori a apărut fără haine la premiile Grammy 2025
Prosport.ro
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
kanald.ro
Ultimul mesaj al Mihaelei, înainte să se stingă alături de tatăl ei după ce au plonjat cu mașina în râul Olt: „Ai fi nemuritoare...”
Cancan.ro
Divorț-ȘOC în showbiz! Mădălina Pamfile s-a despărțit de tatăl fetițelor sale + Primele declarații 😲
Playsport.ro
IMAGINILE MOMENTULUI! Arbitra de 24 de ani a fost prinsă cu observatorul de 3 ori mai în vârstă ca ea și video-ul compromițător a fost făcut public!
Capital.ro
Călin Georgescu este furios. Se prăbușește totul. A primit refuz imediat și definitiv
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. S-a iubit cu milionari celebri, iar acum l-a părăsit pe fotbalistul prins dopat cu cocaină la Dinamo: „Mă uit la toți şi toate cum se înşală între ei”
stirilekanald.ro
Ea e tânăra care s-a scufundat cu mașina în Olt. Mihaela avea 23 de ani și venise în vacanță la rude
substantial.ro
UEFA ia în considerare eliminarea prelungirilor din Liga Campionilor
MediaFlux
Poți să rămâi FĂRĂ PENSIE. Ce documente trebuie să depui NEAPĂRAT
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bugetul CNAS pentru 2025 acoperă doar 10 luni de medicamente compensate: sănătatea românilor în mare pericol