Din pacate, insa, parul are diverse probleme cu care se poate confrunta: fie electrizarea, fie faptul ca este prea uscat, ars, fragil, deshidratat sau, din contra, prea gras si cu exces de sebum. De la persoana la persoana, parul necesita o ingrijire personalizata.
Exista foarte multe produse cosmetice care sa trateze fiecare problema a parului in parte, insa il poti ajuta si tu acasa, cu ingrediente naturale pe care le poti avea la indemana.
CITESTE SI: Medicamentele banale de la care rişti căderea părului
Pentru ca nenumarati factori externi actioneaza zilnic asupra parului si pentru ca folosim des si aparate de coafat cu caldura puternica, este inevitabila degradarea si uscarea acestuia.
Pentru o hidratare intensa a parului foloseste o masca naturala cu ulei de masline si galbenus de ou. Amesteca doua linguri de ulei de masline cu doua galbenusuri de ou si amesteca pana obtii o pasta. Aplica masca pe lungimea parului, infasoara parul intr-o folie si apoi intr-un prosop si stai asa intre 45-60 minute, ca sa aiba timp masca sa actioneze asupra firului de par. Apoi, clateste cu apa calda din abundenta. Vei simti imediat parul mai moale si mai hidratat, se va coafa si se va aranja mult mai usor.
Citeste mai mult pe sfatulparintilor.ro