Trei stewardese, rănite în urma turbulențelor cauzate de furtuna din România. Zborurile din București au fost redirecționate

Trei stewardese au fost rănite din cauza turbulențelor într-o cursă care a decolat joi seara de la București. Mai multe zboruri au fost redirecționate
Filip Stan
14 iun. 2024, 10:33
Trei stewardese, rănite în urma turbulențelor cauzate de furtuna din România. Zborurile din București au fost redirecționate

Furtuna majoră care a lovit România joi seară a afectat zborurile. Trei stewardese au fost rănite din cauza turbulențelor, în timpul unei curse Hamburg – București. Cele trei însoțitoare de bord au avut nevoie de îngrijiri medicale și au fost transportate la spital, după ce avionul a aterizat în capitală.

Trei stewardese, rănite în urma furtunii din România

Incidentul petrecut în timpul cursei București – Hamburg a avut loc deasupra Craiovei, potrivit DIgi24. Avionul s-a întors la București, iar la aterizare, echipajele de urgență au intervenit rapid. Însoțitoarele de bord au fost transportate la spital și internate la Floreasca, Elias și Spitalul Universitar. Cele trei femei au suferit răni la cap și la picioare.

Zboruri afectate din cauza furtunii

Din cauza condițiilor meteo nefavorabile din zona aeroportului Otopeni, zborurile care au avut ca destinație capitala României au fost nevoite să așțepte în aer îmbunătățirea vremii.

Citește și: Cod roşu, prăpăd în mai multe zone. UPDATE: căderi masive de grindină, ANM a extins alerta în Bucureşti

„Din același motiv, zborul companiei HiSky dintre Timișoara și București a aterizat pe aeroportul din capitala Bulgariei, iar cel operat de SkyUp pentru Arkia pe ruta Tel Aviv – București a aterizat la Burgas.
Cele două avioane care au aterizat pe aeroporturile din Bulgaria vor fi realimentate și apoi vor zbura spre aeroportul „Henri Coandă” (Otopeni) din București.

De asemenea, zborul Ryanair FR679 Viena – București va ateriza, probabil, pe aeroportul din Salonic (Grecia)”, au transmis reprezentanții Boarding Pass, pe pagina de Facebook.

Furtuni puternice au lovit joi mai multe zone din țară. Meteorologii au emis Cod roșu și Cod portocaliul de grindină de dimensiuni medii și mari în București și în județele din jur.

Capitala a fost grav afectată de furtuna cu reprize de ploaie torențial, rafale de vânt puternic și grindină. Pompierii au avut de gestionat aproape 400 de intervenții în urma furtunii, a anunțat vineri dimineață ISU. 107 străzi, 208 locuințe, gospodării și subsoluri au fost inundate, 60 de copaci și 7 stâlpi de electricitate au căzut, iar 71 de autoturisme au fost avariate.

Citește și: RO ALERT de fenomene extreme în seara concertului Coldplay UPDATE: Mai multe curse aeriene au fost deviate spre Bulgaria

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
EXCLUSIV / Robert Lele, anchetat de procurori după ce a bătut-o pe Andra Volos. Manelistul a fugit și Poliția nu l-a mai găsit acasă
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Alimentele pe care medicii neurologi nu le consumă niciodată. Mulți români le cumpără, deși pot fi periculoase
Capital.ro
Cutremur la Casa Regală. S-a sinucis. Ea a fost un războinic feroce. A fost o luptătoare
Playtech.ro
Ce a ajuns să facă Iohannis de când nu mai e preşedinte? Românii nu au putut crede. Şi ţinuta i-a uimit datorită...
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Un patron i-a revoltat pe tinerii din Generația Z: „Vă plângeți că luați 2.400 de lei și nici nu puneți bonurile în calcul”
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Cătălin Dobrescu, fostul soț al Oanei Radu, și-a cerut iubita în căsătorie! Cum a reacționat Alina
Spynews
Cătălin Botezatu și Nicolle Fota se pregătesc de nuntă?! Iubita designerului a dezvăluit cum își dorește să arate rochia de mireasă
Evz.ro
Construcția istorică de la granița României care unește destine. Lucrările încep sâmbătă
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Raluca Zenga, apariție exotică într-un costum de baie cu o vedere generoasă, chiar în ziua de Paşte
kanald.ro
Avertizări de Cod Galben în toată țara. Vremea se schimbă radical între 25 și 27 aprilie
Cancan.ro
NU E BANC! Câți lei câștigă lunar un livrator de mâncare în Timișoara: 'Lucrez de luni până joi, 12 ore pe zi'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
A murit cea mai mare și iubită actriță. A fost de o frumusețe rară. Nu va mai fi nimeni ca ea
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prietena Soranei Cîrstea, divorțată de o vedetă TV! Pentru ea a părăsit-o milionarul pe Ana
stirilekanald.ro
Maria a murit de Paște, la slujba de Înviere. Femeia s-a prăbușit la pământ, în biserică. Ce i-a spus preotului înainte să moară: "Tare greu mi-a fost să ajung astăzi la biserică"
Judecătorul Alexandru Vasile de la Curtea de Apel Ploieşti va fi cercetat de Inspecţia Judiciară
MediaFlux
Planul secret al lui Trump să destrame Uniunea Europeană. A făcut deja primul pas
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
CFR Călători îl primește și pe „Constantin Brâncuși“, a patra locomotivă modernizată de Softronic. Cum arăta înainte