Tristeţe mare la Delfinariul din Constanţa: A murit unul din cei trei delfini

Una dintre cele trei vedete ale Delfinariului din Constanţa, masculul Pei-Pei, în vârstă de şapte ani, a decedat sâmbătă, din cauze necunoscute.
Cristina Dinu
09 iun. 2013, 11:45
Tristeţe mare la Delfinariul din Constanţa: A murit unul din cei trei delfini

Şefa Secţiei Delfinariu din cadrul Complexului Muzeal de Ştiinţe ale Naturii (CMSN) Constanţa, Angelica Curlişca, a afirmat că deşi nu dăduse semne anterioare de boală sau suferinţă, în ultimele zile se manifestase mai puţin activ, informează Agerpres.

Cei trei delfini, masculul Pei-Pei (4 ani) şi femelele, Chen-Chen şi Ni-Ni de 5 şi 7 ani, a doua generaţie de delfini concepuţi şi născuţi în captivitate, fuseseră achiziţionaţi de la Acvariul din Beijing, în anul 2010 de către Consiliul Judeţean Constanţa, la preţul de 527.000 de dolari, plus 200.000 de euro transportul. Achiziţia, una de mare perspectivă, urma să ducă la dezvoltarea şi diversificarea spectacolelor de dresaj, oferite turiştilor atât pe perioada verii cât şi iarna, în bazinul acoperit, dar să creeze şi premisele cercetării ştiinţifice pentru înmulţirea în captivitate a cetaceelor, la Constanţa. Mai mult, luând în calcul succesul care la avut introducerea în spectacole a celor trei staruri, Consiliul Judeţean Constanţa a organizat în anul 2012 un concurs cu premii pentru realizarea unui proiect arhitectonic pentru construirea unui oceanarium, pe locaţia Complexului Muzeal de Ştiinţe ale Naturii, în baza unui proiect realizat prin fonduri europene.

Potrivit dresorilor, după sosirea la Constanţa, Pei-Pei s-a remarcat drept cel mai cooperant şi jucăuş dintre cei trei delfini, fiind cel care ieşea din bazin, în timpul reprezentaţiilor, pentru a da noroc cu spectacorii, cu aripioara ventrală.

În zilele următoare anatomo-patologii vor efectua necropsia pentru a stabili cauzele ce au determinat decesul delfinului, iar specialiştii nu întrevăd posibilitatea achiziţionării, în scurt timp, a unui alt mascul. Listele de aşteptare pentru un delfin născut în captivitate şi apt pentru dresaj sunt lungi şi, în plus, el trebuie acceptat de cele două femele.

Delfinii din specia Tursiops Truncatus trăiesc, în general, între 40 şi 50 de ani.

Masculul Pei-Pei este cel de-al doilea delfin pe care Complexul Muzeal de Ştiinţe ale Naturii din Constanţa îl pierde în ultimii patru ani, după ce în iulie 2009, veteranul Mark tot din specia Tursiops Truncatus, a murit de bătrâneţe, acesta fiind capturat în Marea Neagră prin harponare şi adus în bazinul delfinariului în anul 1985.

DailyBusiness
Vouchere de vacanță 2025. Guvernul aprobă normele de accesare! Ce trebuie să facă bugetarii pentru decontare
Spynews
“Oxicomana lui Vlad Pascu”, postare sfâșietoare, după moartea suspectă a lui Rareș. Cine l-ar fi găsit decedat în casă
Bzi.ro
Dan Capatos, de urgență pe masa de operație! „Anestezie totală, intubare…”
Fanatik.ro
Până la ce oră circulă metroul în noaptea de Înviere 2025. Program special anunțat de Metrorex pentru zilele de Paște
Capital.ro
Călin Georgescu, de neoprit. S-a anunțat marea revenire: Va conduce la Cotroceni și Guvern
Playtech.ro
Temperatura la care trebuie copt cozonacul ca să nu se ardă deasupra. La câte grade trebuie setat cuptorul electric sau pe gaz
DailyBusiness
Cel mai mare producător de carne din România iese din supermarketuri și își deschide propriul magazin. De unde își pot alimenta frigiderele românii
Adevarul
Imagini tulburătoare din locuința lui Gene Hackman și a soției sale, făcute publice de autorități: mizerie, șobolani și urme de sânge
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu Rareș Ion, prietenul lui Vlad Pascu, înainte de a fi găsit mort în casă. Tânărul de 20 de ani s-a filmat într-o ipostază tulburătoare
Spynews
A pus punctul pe i! Decizia radicală a Georgianei Lobonț în legătură cu familia ei. Nu mai vrea niciodată să treacă prin asta!
Spynews
Ce decizie a luat Sânziana Negru pentru casa ei din Moldova. A făcut schimbări majore de când a început lucrările: “M-am speriat când am văzut”
Evz.ro
Irinel Columbeanu, planuri neașteptate. Ce face fostul milionar de Paște
Ego.ro
EXCLUSIV Dana Roba, planuri nebunești cu iubitul, de Paște! ”Am să-i arăt...”
Prosport.ro
Jordan Chiles, rivala Anei Bărbosu, a arătat poate prea mult într-un costum de baie
kanald.ro
Un al treilea angajat a fost găsit mort la Spitalul Sf. Spiridon din Iași. Bărbatul, în vârstă de 54 de ani, lucra la Terapie Intensivă
Cancan.ro
Mamma mia, ce RUȘINE! Vedeta din România care a fost pozată cu mâna fix în... zona INTERZISĂ în public
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Regulă nouă pentru gunoi. Românii trebuie să anunțe la primărie. Se aplică chiar din luna Aprilie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Teodora Stoica, imagini fabuloase din Japonia. A fost la templul acoperit cu foiță de aur
stirilekanald.ro
Mama Alexandrei, răpusă de durere la priveghi: ”E o sfârșeală în ea, n-am cuvinte”
Noi detalii ies la iveala in cazul celor doi tineri rezidenti, de la Spitalul Sfantul Spiridon, din Iasi, care s-au stins unul dupa celalalt…. Dezvaluirile facute de colegii lor de la spital
MediaFlux
Răsturnare de situație! Călin Georgescu a revenit cu un mesaj important
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Semnificațiile zilei de azi: Miercurea Trădării, ziua în care iubirea a fost vândută pe 30 de arginți