Breaking
News
Chiar înainte să aţipim, trupul se răceşte. Dar dacă tot nu reuşim să adormim, ne putem reduce temperatura corporală printr-o mişcare simplă: ne ţinem un picior afară de sub pătură. Acest truc funcţionează pentru că picioarele şi mâinile au structuri vasculare destinate a răspândi căldura proprie.
Vasele de sânge alimentează sânge în vene la suprafaţa pielii iar atunci când pielea se răceşte, sângele devine la rândul lui mai rece.
Citeşte mai mult pe feminis.ro.