Tudose și Grindeanu nu sunt extrem de sceptici privind viitorul coaliției. ”Haideţi să fim calmi. O să vedem după alegeri”

Doi dintre liderii PSD, Mihai Tudose și Sorin Grindeanu, nu se arată extrem de sceptici privind viitorul coaliției de guvernare. ”Haideţi să fim calmi, o să vedem după alegeri”, a declarat Tudose, în timp ce Grindeanu a subliniat că ”România trebuie guvernată”. Președintele PSD, Marcel Ciolacu, afirma, săptămâna trecută, că el crede în continuare într-o guvernare PSD - PNL.
Irina Dumitrescu
30 sept. 2024, 17:57
Tudose și Grindeanu nu sunt extrem de sceptici privind viitorul coaliției. ”Haideţi să fim calmi. O să vedem după alegeri”

Preşedintele Consiliului Național al PSD, Mihai Tudose, și prim-vicepreședintele PSD Sorin Grindeanu au comentat, luni, tensiunile PSD-PNL. Cei doi lideri social-democrați nu s-au arătat extrem de sceptici privind viitorul coaliției aflate la guvenare. ”Suntem în campanie şi toată lumea face tot felul de declaraţii. De exemplu, partenerul nostru de guverare de azi a zis că nu mai vrea să guverneze cu PSD. Haideţi să fim calmi, o să vedem după alegeri, ceea ce se întâmplă în funcţie de voturi. În România, am văzut în ultimii 20 de ani cam tot ce se putea vedea şi mai rămâne loc pentru imaginaţie”, a spus Mihai Tudose, răspunzând unei întrebări pe această temă, notează news.ro.

La rândul său, Sorin Grindeanu este de părere că vor mai fi ședințe ale coaliției. ”Actul de guvernare nu trebuie să fie alterat, guvernul merge înainte. Mai sunt câteva luni bune, până când va veni, la finalul lunii decembrie poate să vină noul Guvern, în 21 decembrie cred că se constituie noul Parlament, abia de acolo începe procedura pentru noul Guvern. Nu poţi să laşi lucrurile chiar aşa. Deci nu aş fi chiar aşa de tranşant, pentru că România trebuie guvernată”, a subliniat el.

Citește și Cadoul Guvernului pentru pensionari, de Ziua Persoanelor Vârstnice. Ce primesc seniorii începând cu 1 octombrie

Săptămâna trecută, după ce PSD a refuzat să sprijine modificarea legislativă ce i-ar fi permis lui Klaus Iohannis să candideze la alegerile parlamentare, președintele PNL Nicolae Ciucă a afirmat că liberalii nu-și mai doresc să guverneze alături de social-democrați după alegeri.

În acest context, Mihai Tudose a comentat, tot luni, pretinsa lipsă de încredere a lui Nicolae Ciucă în președintele PSD Marcel Ciolacu. ”Dacă considerăm că este de vină domnul Marcel Ciolacu că nu i-a susţinut demersul de a minţi, ok, e de vină Ciolacu. La nu ştiu ce întâlnire, unde au bătut în cuie nu ştiu ce iniţiativă, care uite că nu e…”, a spus Tudose, cu referire la faptul că, potrivit unor surse liberale, Ciolacu, Ciucă și Tudose s-ar fi întâlnit în 3 aprilie să discute despre modificarea legislativă.

Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat recent că el crede în continuare într-o guvernare PSD – PNL. ”Eu știu că e campanie. Prioritatea mea, job-ul meu principal e de prim-ministru. Azi am avut mai multe întâlniri și mi-am permis să rămân cu colegii din guvern să le zic că am un sentiment de jenă. Eu cred că putem mai mult, trebuie să ieșim din această logică. Așa s-a făcut politică 30 și de ani. Cum veneau alegerile, liderii politici au crezut că pot face scandaluri între partidele mari mai ales. La ce au dus aceste lucruri, ce au câștigat românii? Eu am un vot unde românii s-au exprimat pe o listă comună PSD – PNL că au încredere 50%”, a spus Ciolacu.

Citește și Marcel Ciolacu, la întâlnirea cu reprezentanţii organizaţiilor internaţionale evreieşti: Este important să continuăm politicile de prevenire şi combatere a antisemitismului

Pe de altă parte, Mihai Tudose și Sorin Grindeanu au comentat și subiectul alertelor meteo emise în contextul ciclonului ce traversează țara în aceste zile. Întrebat cum a făcut față fenomenelor meteo, Tudose a spus, ironic, că ”nici uraganele nu mai sunt ce au fost”. Grindeanu a ținut să sublinieze importanța avertizărilor privind vremea, indiferent de numărul acestora. ”Eu cred că prevenţia a fost bună de data aceasta. Cazurile în care sunt prea multe alerte, dacă s-a evitat şi pierderea unei singure vieţi, e important”, a spus Grindeanu.

DailyBusiness
Ce pensie vei avea după 40 de ani de muncă? Cum se calculează și ce influențează suma finală
Spynews
Video controversat cu Adrian Minune și sora lui Sorinel Puștiu! Cum a apărut manelistul, alături de Liliana | VIDEO
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Cum se plantează, de fapt, trandafirii fără rădăcini. Sfaturi de la cei mai buni grădinari
Capital.ro
Cod Rutier 2025. Se anulează permisul de conducere. Șoferii care nu mai pot conduce
Playtech.ro
Ce să plantezi lângă ardeiul gras ca să obții o recoltă dublă. Trucul simplu pe care îl aplică adesea grădinarii cu experiență
DailyBusiness
Ficatul gras, pericolul tăcut. Cum să îți cureți ficatul și să îți redobândești sănătatea cu ceaiuri
Adevarul
Momentul în care un soldat rus este lichidat, înainte să execută un asalt sinucigaș cu o mină în brațe
wowbiz.ro
Pericol la Cernobîl: România, în zona de risc?! Sarcofagul care izolează materialul radioactiv, grav avariat în urma unui atac cu dronă
Spynews
Cine este Liliana, sora lui Sorinel Puștiu! Femeia surprinsă alături de Adrian Minune are doi copii | FOTO
Spynews
Cum afectează Luna Plină de pe 13 aprilie 2025 zodiile. Berbecii, printre cei mai influențați nativi
Evz.ro
Vreme din ce în ce mai rea. O nouă zi cu mari probleme
Ego.ro
Mihaela Tatu, de nerecunoscut! Cum arăta vedeta la 37 de ani... FOTO
Prosport.ro
FOTO. Cum arată arbitra la care s-au dat fotbaliștii pe teren: „Unii mi-au scris pe Instagram”
kanald.ro
Miss Europa a murit după ce a fost spulberată de o mașină! Aceasta a fost fugărită de polițiști înainte de a se stinge din viață
Cancan.ro
Cele mai OBRAZNICE apariții în mall! Vedetele s-au mulat de tot și le-au arătat bărbaților TOT. Recunoști cine sunt posesoarele din imagine?
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
TAXĂ obligatorie în România. Se achită lunar, încă de la naștere. Amendă 400 lei pentru cine NU plătește
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. O femeie e motivul pentru care fiii lui David Beckham nu-şi mai vorbesc
stirilekanald.ro
„Alt copil, viața merge înainte” Igor Cuciuc a dat vestea mult așteptată, după moartea Andreei: „Un nou Început”. Artistul și soția sa sunt de nedespărțit acum
Bunica mi-a arătat cum să albesc hainele albe fără a folosi substanțe chimice. Este una dintre cele mai ușoare și accesibile metode.
MediaFlux
Întârziere de două zile pentru ajutorul oferit pensionarilor de Paște. Cine nu primește cei 400 de lei la timp
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Anunț important pentru seniori. Casa de Pensii schimbă ziua când bagă banii pe card