Potrivit şefului Salvamont Buşteni, Gheorghe Haiduc, sâmbătă seară, salvamontiştii au fost solicitaţi să intervină pentru recuperarea unui bărbat care s-a rătăcit şi a rămas blocat în zona „Magheru” din Masivul Bucegi.
Bărbatul, a cărui naţionalitate nu se cunoaşte, i-a contactat pe salvamontişti şi a vorbit în limba engleză, încercând să le dea acestora câteva repere care să-i ajute să stabilească locul unde s-ar afla.
În urma discuţiei telefonice, salvatorii motani presupun că bărbatul se află într-o zonă cunoscută sub denumirea „Vâlcelul mortului”, în zona „Magheru”.
Echipe de salvamontişti se află, la ora transmiterii acestei ştiri, în căutarea turistului străin.
Şeful Salvamont Buşteni a spus că salvatorii montani speră să poată ajunge la turist sâmbătă seară şi să-l poată duce la cel mai apropiat refugiu, însă căutările vor fi dificile din cauza întunericului.