UDMR, în pericol să nu mai intre în Parlament. Frunda îşi face „probleme serioase”

Senatorul UDMR, Gyorgy Frunda, are emoţii în ceea ce priveşte intrarea Uniunii în Parlament, după alegerile legislative din acest an. Frunda a vorbit la RFI şi despre o posibilă alianţă post-electorală cu USL, arătând că, dacă alianţa condusă de Victor Ponta şi Crin Antonescu va obţine la alegeri 50%-51%, "sigur nu va apela" la UDMR.
Romania TV
09 ian. 2012, 08:50
UDMR, în pericol să nu mai intre în Parlament. Frunda îşi face

Gyorgy Frunda a declarat că „prima problemă a UDMR-ului este să fie în Parlament”.

„Eu îmi fac probleme cu prezenţa noastră în Parlament. Pe de o parte, vom plăti preţul guvernării. Or omul mediu, cetăţeanul de rând simte că trăieşte mai prost în 2012 decât a trăit în 2008, iar această factură electorală trebuie plătită. Doi: UDMR-ul va avea ca adversari în cadrul comunităţii maghiare partidele domnilor Tokes şi Sasz, care deja atacă de foarte multe ori imoral UDMR-ul şi neadevărat, iar aceste atacuri vor fi mult mai înteţite, mult mai agresive în perioada următoare, iar rezultatul va fi că alegătorul, care până acum vota UDMR-ul, o parte dintre ei vor fi dezamăgiţi, scuzaţi-mi expresia, scârbiţi de lupta politică şi pur şi simplu nu vor merge la alegeri. Şi să nu uitaţi că cel puţin 60%-70% din electoratul nostru reprezintă pensionari, pensionarii care au avut cel mai mult de pierdut, de la spital la încălzirea electrică, pe ei îi interesează mult mai puţin perspectivele viitoare, învăţământul sau celelalte aspecte, aşa că eu îmi fac probleme serioase pentru intrarea în Parlament a UDMR-ului”, a spus senatorul UDMR.

După alegerile parlamentare din acest an, Gyorgy Frunda nu a exclus  o eventuală alianţă  cu USL.

„În ceea ce priveşte alianţe post-electorale, istoria din ultimii 20 de ani ai României ne-a învăţat că se apelează la UDMR atunci când este nevoie de UDMR. N-am fost niciodată în situaţia ca să existe o alianţă de peste 50% şi să fie invitat UDMR-ul să ia parte la această alianţă. Dacă există o alianţă undeva între 45% şi 50%, atunci alianţa respectivă ştie că UDMR-ul este un partener loial, fidel, corect, format din oameni experimentaţi, buni profesionişti, pe care se poate conta. (…) Dacă USL va avea 50%-51%, sigur nu va apela la noi, dacă va avea 48%, cu siguranţă va apela la noi, pentru că ştie că poate avea încredere în noi. (…) Dacă vor avea 50%, ne vor închide uşa în nas, dacă vor avea 48%, vor fi foarte drăguţi cu noi”, a precizat udemeristul.

Lideri ai Uniunii Social Liberale au declarat în repetate rânduri că ar prefera ca USL să guverneze fără UDMR, dacă Uniunea Social Liberală va câştiga alegerile din acest an.

DailyBusiness
Românii, „salahorii” Europei: Muncim cel mai mult, dar trăim cel mai puțin!
Spynews
”Credeam că va fi pentru tot restul vieții”. Alina Sorescu, confesiuni emoționante despre căsătoria cu Alexandru Ciucu
Bzi.ro
Ce a putut să facă Andreea Bălan în traficul nebun din București! Vedeta şi-a desfăcut picioarele şi…
Fanatik.ro
De cele restaurantele Burger King și McDonald’s sunt deseori apropiate unul de celălalt în mall-uri. Situația nu este una întâmplătoare
Capital.ro
România a pierdut o imensitate. A fost legenda țării. Era iubită de regi și președinți
Playtech.ro
Localitatea din România invadată de animale periculoase. Oamenilor le e teamă să iasă din case: „Am filmat azi una în curte”
DailyBusiness
Sprijin pentru familiile din România: 15.000 de lei. În ce condiții se oferă
Adevarul
Mesajul ferm al ministrului Daniel David pentru diaspora care amenință că vine să-și ia țara înapoi
wowbiz.ro
„Vai și amar de voi, sunteți niște terminate” Culiță Sterp TUNĂ ȘI FULGERĂ, după ce soția lui a fost criticată în urma imaginilor de la botez. Ce mesaj ȘOCANT a transmis
Spynews
Trei zodii protejate de divinitate. Totul va merge în viața lor așa cum își doresc
Spynews
Adriana Bahmuțeanu, în proces cu fiul ei cel mare! Vedeta s-a prezentat în instanță fără avocat : ”Nu am apărător, o să văd ce fac”
Evz.ro
Desert delicios, cu vanilie și biscuiți. Prăjitura nu se coace
Ego.ro
Oana Roman, momente dramatice, EXCLUSIV: ”O relație abuzivă și toxică...”
Prosport.ro
FOTO. Dată afară că e prea indecentă, a făcut avere cu pozele ei și acum a revenit
kanald.ro
Zeci de școli și grădinițe ÎNCHISE astăzi! Elevii care stau acasă. Lista completă
Cancan.ro
Speranță în tragedia lui Ganea! Mitică Dragomir, veste de ultimă oră despre fiul fostului fotbalist, internat în stare gravă: Am auzit că
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Interdicție istorică pentru șoferii pensionari! Se impune limită pentru cei de peste 68 de ani
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Ce a postat Mădălina Ghenea în ziua în care noua iubită a milionarului Grigor Dimitrov, fostul partener al româncei, a scris că adoră „fiecare centimetru” din el
stirilekanald.ro
Mămica a doi copii, răpită din fața casei și abandonată într-o mașină în flăcări. Mesajele cumplite pe care le-a primit soțul de la răpitori
Prima decizie luată de președintele Nicușor Dan. Românii s-au enervat
MediaFlux
Cine este Mirabela Grădinaru. Detalii inedite despre prima doamnă a României
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Plantele care te ajuta să dormi mai bine. Se găsesc foarte ușor și le poți pune în dormitor