Bărbatul în vârstă de 43 de ani a mers să locuiască împreună cu familia sa, după ce a ieşit din închisoare. Acesta şi-a ameninţat părinţii că îi omoară dacă nu îi dau 1000 de lei în fiecare lună pentru ţigări şi băutură.
Supărat, într-o zi, bărbatul l-a luat la bătaie pe tatăl său, pe care l-a lovit cu pumnii şi picioarele, i-a smuls o ureche şi i-a scos un ochi. Mai mult, bărbatul i-a ameninţat pe medicii de pe ambulanţă veniţi să-l transporte pe bătrân la spital. Aceştia nu au fost lăsaţi să intre nici măcar în casă.
Abia după cinci zile, medicii au reuşit să obţină un mandat şi au putut astfel să-l transporte pe bătrân la spital.
Bărbatul şi-a ameninţat tatăl cu un cuţit şi i-a spus că îl omoară dacă nu îşi retrage plângerea.
În cele din urmă, fiul violent a fost arestat preventiv pentru 30 de zile.