Copilul de 8 ani şi părinţii săi se aflau într-o căruţă în localitatea Păltinoasa din Suceava când au fost atacaţi de o familie cu care aveau conflicte mai vechi. Bărbatul care i-a atacat a vrut să îl lovească pe tatăl băiatului cu coasa, dar l-a lovit chiar pe copil direct în cap.
„Erau doi, Drăghici şi Geta, femeia sa. A lungit coasa de 5 metri şi să dea în bărbatul meu, că eram cu el pe scândurică şi băiatul era în spate. A dat la băieţel în cap”, a relatat mama copilului.
Băiatul a ajuns la Spitalul de Urgenţă din Suceava, iar medicii spun că starea lui este critică. „Are un traumatism cranian sever prin lovire cu corp contondent, respectiv o coasă. Prognosticul este nefavorabil. Are hemoragie cu contuzii hemoragice. Leziuni destul de severe”, a spus medicul Bogdan Bondaru.
Poliţiştii i-au identificat şi audiat pe cei doi atacatori. Bărbatul care l-a lovit pe copil a fost reţinut pentru 24 de ore.