Un medic de top implicat în lupta împotriva epidemiei de Ebola a murit din cauza virusului

Principalul cadru medical din Sierra Leone implicat în lupta împotriva epidemiei de Ebola a murit în urma contractării virusului, a anunţat marţi şeful serviciilor de sănătate din statul african, transmit Reuters şi AFP, potrivit Agerpres.
Alina Costache
29 iul. 2014, 18:43
Un medic de top implicat în lupta împotriva epidemiei de Ebola a murit din cauza virusului

Dr. Omar Khan a murit la ora 14.00 (locală şi GMT), a precizat dr. Brima Kargbo. Omar Khan era responsabil de centrul de tratament împotriva febrei Ebola de la Kenema (est), una din regiunile cele mai afectate.

Medicul Khan a fost internat săptămâna trecută într-un centru de tratament anti-Ebola gestionat de organizaţia Medici fără frontiere, în oraşul Kailahun din estul ţării.

Citeşte şi OMS trage semnalul de alarmă: Trebuie să OPRIM cea mai GRAVĂ EPIDEMIE din lume

Atunci, ministrul sănătăţii, Miatta Kargbo, l-a calificat pe Khan drept ‘erou naţional’, după ce luni la rând ‘a petrecut 12 ore pe zi salvând vieţi, ceea ce este un sacrificiu formidabil’.

Potrivit cifrelor Ministerului Sănătăţii făcute publice marţi, în Sierra Leone au fost înregistrate până acum 489 de cazuri de Ebola, dintre care 159 mortale. Alţi 121 de pacienţi au supravieţuit.

De la apariţia epidemiei de febră hemoragică în Guineea, Sierra Leone şi Liberia, la începutul acestui an, peste 800 de oameni au murit pe fondul contractării virusului, în cele trei ţări învecinate.

Boala denumită după un fluviu din nordul actualei Republici Democratice Congo (fostul Zair), unde a fost depistată pentru prima dată în 1976, are o rată de mortalitate între 25% şi 90%. Virusul se transmite prin contact direct cu sângele, lichidele biologice sau ţesuturile persoanelor ori animalelor infectate, iar personalul medical este una dintre cele mai expuse categorii. Nu există un vaccin omologat împotriva febrei Ebola, care se manifestă prin hemoragii, vărsături şi diaree.

Citeşte şi Medicul care conduce lupta împotriva Ebola în Sierra Leone a contractat virusul

DailyBusiness
Stenograme explozive din dosarul lui Călin Georgescu. ”Câștig sigur. Există un plan, există o strategie pe care numai eu o cunosc”
Spynews
Sese de la Mireasa este distrus de durere după moartea lui Andrei Perneș! Ce a apărut pe contul lui de Instagram | FOTO
Bzi.ro
Dezvăluire dureroasă făcută de Loredana despre mama ei: „Încerc să nu am regrete!“
Fanatik.ro
Ce semnificație au simbolurile biblice pe pieptul avocatului care l-a însoțit pe Călin Georgescu la audieri. Au legătură cu Învierea și Apocalipsa
Capital.ro
Proprietarii de case și imobile din România declară la Fisc. Termen legal, 30 de zile. ANAF a dat ordin
Playtech.ro
Motivul halucinant pentru care soţul femeii ucise de gheaţă este anchetat de oamenii legii! Ce a făcut bărbatul întrece...
DailyBusiness
Bolojan, anunț de ultimă oră! Consultările cu partidele, moment decisiv pentru viitorul României în Europa!
Adevarul
Pe cine amenință Cristela Georgescu cu gestul celebru făcut de Elena Udrea?
wowbiz.ro
Cine este femeia care și-a pierdut viața după ce a fost lovită de o bucată de gheață în Chiajna! Avea doar 35 de ani
Spynews
Ce a învățat Sore după despărțirea de tatăl fiicei sale. Pe ce pune accent în creșterea lui Erin: „Copiii se adaptează”
Spynews
Toți manelistii, în doliu: ”legenda noastră”. S-a stins o stea a muzicii lăutărești din România
Evz.ro
Schimbări masive pentru șoferi. Multe reguli nu mai sunt valabile
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
kanald.ro
Călin Georgescu nu are voie să-şi facă alte conturi pe reţelele sociale! Ce alte interdicții a mai primit politicianul după controlul judiciar
Cancan.ro
Călin Georgescu și-a sunat avocatul imediat ce a fost oprit în trafic. Ce i-ar fi zis să facă
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Ungaria Mare. Ungurii cutremură România. Gest fără precedent
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Apariție incendiară, într-un corset care a lăsat la vedere prea mult
stirilekanald.ro
George Simion, despre perchezițiile în care ar fi vizat Horațiu Potra: "Continuă abuzurile, nu găsesc dovezi". Ce iși dorește liderul AUR
Comisia Europeană reacționează ferm la acuzațiile lui Donald Trump
MediaFlux
Pensii majorate de la 1 aprilie. Se dau bani în plus pentru un milion de seniori
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine este milionarul român de la care Călin Georgescu a cerut 20-35 milioane de dolari și legătura cu Roșia Montană