Accidentul s-a petrecut aproape de miezul nopţii. Poliţistul, în vârstă de 32 de ani, s-a urcat beat la volan şi a lovit în plin o altă maşină aflată în trafic. Aceasta a lovit un stâlp de electricitate care a fost dârâmat din cauza impactului. În plus, o a treia maşină a fost avariată de bucăţi din primele două autorisme.
Din fericire, nimeni nu a fost rănit în urma accidentului. Ofiţerul, care lucrează la Serviciul de Investigare a Fraudelor Călăraşi, avea o alcoolemie de 0,5 1itri în aerul expirat.
Ramona Tudor, purtătorul de cuvânt al IPJ Călăraşi, a declarat pentru România TV, referitor la acest accident: „În ceea ce priveşte partea penală, s-a întocmit un dosar penal. Dosarul penal va fi înregistrat şi instrumentat de parchet iar pentru a se lua o măsură de sancţionare prevăzută de statutul poliţistului – de la mustrare până la destituire – trebuie urmată această procedură de cercetare prealabilă„.