Un român cu salariu de 4.000 de euro a ajuns să doarmă pe străzi. Cum este posibilă situația incredibilă

Un român cu salariu de 4.000 de euro a ajuns să doarmă pe străzi, și nu este singurul care se confruntă cu această problemă de ordin legal. Care este motivul pentru care nu poate să își ia o chirie și cum s-a ajuns în această situație relatează chiar el, pentru presa elvețiană.
Alina Costache
05 mart. 2025, 19:52
Un român cu salariu de 4.000 de euro a ajuns să doarmă pe străzi. Cum este posibilă situația incredibilă
Un român cu salariu de 4.000 de euro a ajuns să doarmă pe străzi. Cum este posibilă situația incredibilă

Un român ce obține un salariu de 4.000 de euro în Elveția a ajuns să doarmă pe străzi din cauza unei probleme legale, deși are contract de muncă. Problema i-a șocat pe jurnaliștii elvețieni, care au decis să-i ia un interviu și să analizeze problema acestuia.

Un român cu salariu de 4.000 de euro a ajuns să doarmă pe străzi

Bărbatul, intervievat de publicația elvețiană 20min, poartă numele de „Lungu”, are 48 de ani și lucrează în construcții, pe șantierele din Zurich. Deși are toate formele legale și muncește pe baza unui contract, nu își poate permite o locuință, în ciuda faptului că obține 4.000 de euro lunar. De aceea, este nevoit să doarmă pe străzi.

Citește și : Mii de euro salariu pentru românii din Austria. Se caută angajați cu diplomă de bacalaureat

Creșterea prețului chiriilor, dar și faptul că bărbatul are un contract de muncă pe perioadă de numai trei luni, au făcut imposibil ca bărbatul să găsește un loc unde să stea. Asta deoarece legile elvețiene stipulează că persoanele străine care doresc să-și cumpere o casă, oricât de modestă, trebuie să prezinte un contract stabil de muncă.

„Lucrez pe șantiere, când aici, când acolo. Câștig bani, dar fără un contract de muncă permanent este imposibil să găsesc unde să locuiesc în Zürich. De aceea dorm pe stradă”, le-a declarat românul reporterilor elveţieni.

Citește și : Motivul pentru care nu trebuie să încălzești mâncarea la microunde în recipiente din plastic. Semnalul de alarmă tras de un cunoscut cercetător

Fiind întrebat care este motivul pentru care nu închiriază o cameră de hotel, Lungu le-a răspuns reporterilor că muncește timp de trei luni pentru a se întoarce acasă și trăi alături de familia sa: „Am acasă o soție și un copil. După trei luni, iau banii acasă și trăim din ei”.

Situația sa nu este singulară, un număr considerabil de români care lucrează în Elveția cu același tip de contracte fiind într-o situație similară.

DailyBusiness
Vești proaste pentru o categorie de români. Crește vârsta de pensionare
Spynews
Ce este Gold Card, viza lansată de Donald Trump. De când va fi disponibil și cât costă cardul de aur
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Câte ouă trebuie să pui în aluatul pentru cozonacul moldovenesc, de fapt. Secretul gospodinelor care-l face fin și aromat
Capital.ro
Fiica lui Bruce Willis și Demi Moore a dat vestea tristă. A fost o mare suferință
Playtech.ro
Actul care te lasă fără moştenire, în 2025. Ce trebuie scris pe document exact
DailyBusiness
Românii, luați la control! Amenzi de până la 1.500 de lei între 1 și 6 aprilie
Adevarul
Mesajele înfiorătoare trimise de Andrew Tate fostei iubite: „Ce rost să te am dacă nu te bat?”
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Imagini savuroase cu Serghei Mizil în tinerețe! Cum arăta concurentul de la Asia Express la prima nuntă | FOTO
Spynews
Șacalul și-a recunoscut crimele, după un an de negare! Răsturnare incredibilă de situație în dubla tragedie din Constanța
Evz.ro
Ripostă după dezvălurile despre Băsescu și Elena Udrea. Cine a sărit în apărarea fostului președinte
Ego.ro
Andreea Bălan și Loredana au dat lovitura! Nici Bogdan de la Ploiești nu se lasă mai prejos! EXCLUSIV
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
kanald.ro
Ce pensie primește un român care a muncit 15 ani! Diferența pe care o acoperă statul
Cancan.ro
Indecente la piscină! Le-am prins trăgând de bikinei, până când nu a rămas mai 'nimic' din ei. Recunoști protagonistele?
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Mașinile, complet interzis. Decizie în România. Intră în vigoare luni, 7 aprilie, ora 15:00
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată arbitra la care s-au dat fotbaliștii pe teren: „Unii mi-au scris pe Instagram”
stirilekanald.ro
„Te vei trezi fără inimă”: Cum a semănat Jack Spintecătorul teroare în București
Descoperire șocantă în casa unei rude de a lui Petre Roman
MediaFlux
Scad pensiile pentru sute de mii de pensionari! Instanța a decis. Lovitură pentru seniori
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
O farsă medievală cu urne moderne: ce ar fi trebuit să fie campania prezidențială și ce a ajuns