Agresorul, un bărbat 52 de ani, a băut bine şi s-a luat la ceartă cu mama sa. A luat un cuţit şi a încercat să o omoare pe femeie. Un vecin a văzut totul şi a încercat să-l liniştească pe agresor, dar a fost chiar el rănit.
Victima a fost găsită de propria familie într-o balt de sange.
„Echipajul medical a găsit un bărbat conștient, dar prezenta o plagă înjughiată la nivel abdominal”, a precizat Dan Ungureanu, medic al SAJ Vaslui
Bărbatul a fost operat de urgenţă la Spitalul din Bârlad, dar ramane în stare gravă.
„In acest caz sunt întrunite elementele constitutive ale infractiunii de tentativã la omor calificat, cauza fiind declinatã catre Parchetul de pe lângã Tribunalul Vaslui”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Vaslui, Mihaela Ştraub.
Agresorul este cercetat deocamdată în stare de libertate.