Viceprimarul comunei Cherechiu, UDMR-istul Szabó Zoltán, băut peste măsură, politicianul a luat la pumni un consilier local din opoziţie. Culmea, victima n-a fost vreun minoritar român din comuna cu populaţie preponderent maghiară, ci un „frate” de la Partidul Popular Maghiar din Transilvania, Barta Béla, pe care edilul l-a izbit cu atâta tărie încât i-a spart gura şi i-a învineţit un ochi.
Motivul gâlcevei e de tot râsul: tânărul consilier este un fel de „Gică contra”, zice vicele, care îl critică mereu. La petrecerea sătească l-a scos din pepeni pentru că a avut tupeu să bea din berea plătită de Szabó pentru a-i omeni pe consăteni de ziua lui de naştere, sărbătorită cu aceeaşi ocazie, arată ebihoreanul.
În urma incidentului, aplanat în cele din urmă de jandarmi, Barta s-a ales cu 7 zile de îngrijiri medicale, pumnii edilului spărgându-i gura şi tumefiindu-i faţa, motiv pentru care, într-o postare pe Facebook, consilierul a şi cerut demisia bătăuşului, spunând că în caz contrar îl reclamă la Poliţie.