Ungaria a refuzat să primească militari NATO pe teritoriul său. Ministrul de Externe de la Budapesta a dat un răspuns dur Alianţei

Ungaria refuză dislocarea trupelor NATO pe teritoriul țării, forțele armate fiind capabile să asigure singure securitatea republicii, a declarat ministrul maghiar de Externe, Peter Szijjarto, într-un interviu pentru Euronews.
Daniel Spătaru
10 feb. 2022, 09:40
Ungaria a refuzat să primească militari NATO pe teritoriul său. Ministrul de Externe de la Budapesta a dat un răspuns dur Alianţei

„Nu, nu am fost de acord cu asta și nu vom fi de acord pentru că avem deja trupe NATO pe teritoriul țării, forțele armate maghiare. Ele au pregătirea şi forţa necesare  pentru a garanta securitatea ţării. Deci nu avem nevoie de trupe suplimentare în Ungaria”, a spus ministrul maghiar de Externe, Peter Szijjarto, în interviul de la Euronews.

Anterior, în luna ianuarie, ministrul maghiar al apărării , Tibor Benke, declara că țara sa consideră inadecvată dislocarea de forțe NATO suplimentare pe teritoriul său. Potrivit acestuia, Ungaria a creat deja o forță națională, astfel încât în ​​situația actuală nu este nevoie să se bazeze pe forțele și unitățile armate străine.

Citeşte şi Acuzaţii grave la adresa Pentagonului. SUA trimit în Europa arme netestate, pentru războiul împotriva Rusiei

SUA au trimis soldați suplimentari în Polonia și România, în timp ce Germania a sporit numărul de trupe în Lituania. Trupele NATO sunt deja staționate în Estonia, Letonia și Lituania, precum și în Polonia.

La rândul ei, Rusia a masat trupe lângă granița cu Ucraina, iar SUA au avertizat că se pregăteşte să invadeze această ţarp, deşi Moscova a negat în mod repetat acuzațiile.

Citeşte şi Militarii americani au venit în România. Imagini impresionante cu convoiul VIDEO

DailyBusiness
Se schimbă data plății pensiilor în aprilie! Anunț oficial pentru toți pensionarii din România
Spynews
Tzancă Uraganu, momente de tandrețe, în mașină, cu Laura Vass! Cum i-au surprins la ceas de seară, paparazzii Spynews.ro
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Mașina specială care va fi lansată în curând în România. Puțini au auzit de acest brand
Capital.ro
Anunț pentru cei cu cont la bancă. Decizie istorică, se dau banii înapoi. Taxe declarate nepermise
Playtech.ro
Cum se calculează pensia dacă ai contribuit în două țări diferite. Cât contează anii lucrați în străinătate
DailyBusiness
Ciocolata care i-a fascinat pe români după căderea lui Nicolae Ceaușescu revine la raft în România
Adevarul
Guvernul n-a renunțat la ideea de a trimite un emisar special în SUA. Cine e favorit SURSE
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Jo susține că ar fi fost amenințată de Gheboasă: “Lasă că ne întâlnim noi…”. Motivul banal din care a început totul
Spynews
Horoscopul lunii aprilie, cu astrologul Remus Ionescu. Ce se întâmplă în viața fiecărei zodii
Evz.ro
Ziua păcălelilor. Cea mai tare farsă din timpurile moderne. Cum se distrează românii
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
A apucat doar să mai strige. Șeful Salvamont Predeal ar fi suferit un infarct după ce a fost atacat de urs chiar pe stradă
Cancan.ro
Văduva lui Silviu Prigoană, prima apariție publică de la moartea afaceristului! Unde a apărut Mihaela Botezatu
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Ordin UE. Kit de supraviețuire pentru 3 zile. Românii trebuie să pună și bani numerar deoparte
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
GALERIE FOTO 30 de ani de la catastrofa aviatică de la Balotești. Cum e păstrată memoria victimelor la locul accidentului
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
Taxa ascunsă pe care o suportam toți. Tarifele vor exploda
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cifrele lui Nicușor spun lucruri trăsnite: ce facem, ne ducem după „fenta” cu Ponta?