Uniunea Europeană nu va recunoaşte rezultatele scrutinului din Venezuela

Uniunea Europeană condamnă ceea ce numeşte folosirea excesivă a violenţei de către armata venezueleană împotriva protestatarilor opoziţiei şi transmite că este puţin probabil să recunoască rezultatele alegerilor de duminică, care au fost marcate de incidente violente ce au dus la moartea mai multor persoane, scrie Reuters.
Filip Stan
31 iul. 2017, 14:23
Uniunea Europeană nu va recunoaşte rezultatele scrutinului din Venezuela

Duminică a reprezentat una dintre cele mai sângeroase zile din ultimele trei luni de proteste, iar votanţii au boicotat în mare parte alegerile pentru constituirea unui organism constituţional condus de preşedintele socialist Nicolas Maduro.

”Nu vom recunoaşte aceste alegeri”, a spus preşedintele Parlamentului European, Antonio Tajani.

”Este foarte clar că regimul de acum se agaţă de putere. Voinţa poporului este de a schimba regimul. Este necesar să mergeţi la vot acum”, a completat Tajani.

Comisia Europeană a transmis că are ”îndoieli puternice” privind recunoaşterea rezultatelor scrutinului controversat din Venezuela, potrivit news.ro.

”Uniunea Europeană condamnă folosirea excesivă şi disproporţionată a forţei de către armată”, se arată într-un comunicat al CE.

Citeşte şi ALEGERI VENEZUELA. Scrutin controversat, după luni de criză, instabilitate şi violenţe

Autorităţile de la Caracas au anunţat că zece oameni a fost ucişi în înfruntările dintre protestatarii anti-Maduro şi forţele de ordine din Venezuela, potrivit news.ro.

”Venezuela a ales în mod democratic şi a validat instituţii al cărol rol este să colaboreze şi să găsească soluţii de negociere la criza curentă. Adunarea Constituantă, aleasă în circumstanţe îndoilenice şi deseori violente, nu poate fi parte a soluţiei”, au completat reprezentanţii CE.

Nu a fost menţionat dacă UE va impune mai multe sancţiuni Venezuelei.

DailyBusiness
Laptele e mai ieftin în Italia decât în România. Prețurile de la raft te vor lăsa fără cuvinte!
Spynews
Rețetă de prăjitură cu cremă fină de iaurt și marmeladă. O vei găti și a doua oară
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvășitoare doar în lenjerie! Imagini spectaculoase cu bruneta focoasă!
Fanatik.ro
Fabrica mare din România care se construiește lângă o fostă mină. Se fac investiții masive aici, iar o mulțime de locuri de muncă vor fi disponibile
Capital.ro
Decizie finală pentru Călin Georgescu. Hotărârea CCR este definitivă: Nu există nicio cale de atac!
Playtech.ro
Câte contracte de muncă poate avea simultan un angajat. Limita maximă de ore pe care le poate lucra. Prevederile Codului Muncii 2025
DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Adevarul
Un potențial jaf de până la 300 milioane de euro se prefigurează în România. Chisăliță cere blocarea schemei din PNRR
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Deea Maxer, schimbări majore după divorț. Vrea să se mute din blocul în care locuiește și Dinu Maxer. Unde vrea să se stabilească
Spynews
Cum arată Prințesa de Aur la vârsta de 39 de ani. Abia o mai recunoști | FOTO
Evz.ro
Veste mare pentru fanii Star Wars. Un nou sezon, în curând
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
kanald.ro
Data la care intră alocațiile elevilor în luna martie 2025: Banii sunt virați direct pe card
Cancan.ro
ZODIA care primește o sumă importantă de bani până pe 28 februarie 2025, potrivit astrologului Cristina Demetrescu
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Verdict pentru Călin Georgescu. Decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție privind turului doi al alegerilor prezidențiale
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Apariție incendiară, într-un corset care a lăsat la vedere prea mult
stirilekanald.ro
Copii rămași orfani din cauza unui teribilist de 19 ani, fiul unui afacerist influent. "Banii fac legea în ziua de azi"
FCSB sub atac cibernetic DDoS, în timp ce lansează bilete pentru meciul cu Olympique Lyon
MediaFlux
ANAF a intrat pe FIR! Românii cu MAȘINI SCUMPE, vizați direct
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Un pod care a stat închis 33 de ani va fi redeschis pentru traficul feroviar