US OPEN 2018. ”E un pic ireal. Când eram copil, visam să joc cu Serena (Williams) în finala unui turneu de Mare Şlem. Sunt foarte fericită pentru că acest lucru s-a realizate. În acelaşi timp, îmi zic că trebuie să profit de acest moment şi să abordez meciul ca oricare altul”, a declarat Naomi Osaka, într-o conferinţă de presă.
”Nu trebuie să o privesc ca pe un idol. Să joci două finale de Mare Şlem când revii după o absenţă îndelungată este cu adevărat excepţional (Serena a jucat finala la Wimbledon, revenind în martie după ce a născut-o pe fetiţa ei Olympia în septembrie anul trecut, n. red). Nu vreau să mă gândesc prea mult la acest meci. Nu sunt favorită. Ea a jucat atâtea finale de Mare Şlem, ştie cum este. Pentru mine este o noutate, iar asta e plăcut. Vreau să profit de acest moment şi să joc cât pot de bine”, a mai spus Naomi Osaka.
Serena Williams, aflată în căutarea celui de-al 24-lea său titlu de Şlem, care i-ar permite să egaleze recordul deţinut de australianca Margaret Court, a dispus în semifinale de letona Anastasija Sevastova (18 WTA), cu 6-3, 6-0, după doar 66 de minute. În cealaltă semifinală, japoneza Naomi Osaka (20 ani, 19 WTA) a învins-o pe finalista de anul trecut, americanca Madison Keys (14 WTA), 6-2, 6-4, într-o oră şi 25 de minute şi s-a calificat în premieră într-o finală de Mare Şlem.