Could not play video.
There was a problem trying to load the video.
Error code: html5_video:4

Vanghelie: Singura soluţie e să scoatem 100.000 de oameni în stradă VIDEO

Vicepreşedintele PSD Marian Vanghelie a declarat, luni, că opoziţia trebuie să scoată în stradă cel puţin 100.000 de oameni, arătând că "nu se pot rezolva problemele cu mitinguri de câteva sute de oameni". Edilul de la 5 a explicat că demisia în bloc a parlamentarilor USL nu va duce la schimbări politice.
Romania TV
23 ian. 2012, 10:12
Vanghelie: Singura soluţie e să scoatem 100.000 de oameni în stradă VIDEO

Marian Vanghelie a declarat luni că doar „un mesaj de forţă din partea opoziţiei” i-ar face pe toţi românii care s-au săturat de ce se întâmplă în ţară să iasă în stradă şi să-şi strige nemulţumirile.

„Dacă ne dăm demisia noi şi PDL rămâne acolo, înseamnă că facem alegeri parţiale şi atunci nu am rezolvat nicio problemă. Soluţia e să scoatem 100.000 de oameni în stradă şi să nu plecăm de acolo împreună cu parlamentarii şi cu toţi până nu-şi dă demisia Băsescu şi Guvernul. Poate fi o formă de solidaritate, dar să vedem dacă nu le creăm un avantaj. Trebuie să ne gândim care este soluţia cea mai bună. Nu cred că se pot rezolva problemele cu mitinguri de câteva sute de oameni în fiecare oraş. Opoziţia trebuie să ia o decizie majoră. Partidele trebuie să se implice mai mult, să arate prin mesaje că (opoziţia, n.r.) este o forţă. Nu trebuie să meargă în stradă numai membrii de partid, ci şi românii care vor să iasă în stradă. Dar ei sunt atât de sătui, încât nu cred că dacă nu văd un mesaj de forţă, vin de la serviciu şi apoi ies în stradă. Trebuie să transmitem mesajul că dorim cu adevărat să facem o sechimbare radicală, nu să o spunem cu jumătate de gură„, a afirmat Marian Vanghelie.

„Un mesaj de forţă şi de unitate a opoziţiei ar fi un mesaj foarte clar pentru românii care s-au săturat de ceea ce se întâmplă în România. Cei din Piaţa Universităţii sunt împărţiţi pe categorii. Mesajul românilor nu trebuie să vină din partea galeriilor. Mesajul de forţă înseamnă că atunci când românii se supără, ies pe stradă 100-150.000. Sunt foarte mulţi care s-au săturat, dar nu toţi ies în Piaţa Universităţii. Eu nu m-am dus pentru că nu cred că cei de acolo vor să vadă clasa politică. Trebuie să transmitem un mesaj complementar cu ce se întâmplă în Piaţa Universităţii”, a menţionat Vanghelie, la România TV.

„Poate fi o soluţie un guvern tehnocrat, care să asigure alegerile anticipate într-un mod foarte rapid. Putem să tranversăm ce se întâmplă, să asigurăm alegeri democratice, duăpă care să căutăm un guvern de profesionişti din societatea civilă plus oamenii politici”, a completat vicepreşedintele PSD.

„Dacă vorbim de alegeri anticipate vorbim de comasate, alegeri anticipate pe toate palierele: locale, generale, parlamentare. Ce se întâmplă acum privind comasarea este o formulă antidemocratică, dar ţinând cont că discutăm de alegeri anticipate, înseamnă că lumea doreşte mâine să se întâmple ceva. Şi atunci nu mai vorbim de alegeri la termen, ci de anticipate rapide”, a punctat Vanghelie.

DailyBusiness
Breaking! Zelenski pleacă de la Casa Albă fără să mai semneze acordul pentru mineralele Ucrainei cu Donald Trump
Spynews
Iubita lui Andrei Perneș, în lacrimi, la mormântul tânărului. Durerea este uriașă: „Sufletul meu”
Bzi.ro
Ce dramă a trăit Andi Moisescu! De ce nu l-a crescut mama sa în primii ani de viață
Fanatik.ro
Cartierul din București al cărui nume provine de la o statuie spectaculoasă, construită în timpul lui Carol al II-lea. Astăzi are o celebră piață, unde mulți turiști străini vin să-și facă poze
Capital.ro
Călin Georgescu a anunțat personal: S-a terminat! Vestea dată în direct la TV
Playtech.ro
Limba extrem de asemănătoare cu româna. Se învață în doar o lună, iar jumătate din vocabular este identic cu cel românesc
DailyBusiness
Cele mai scumpe căpșuni din București. „Ofertele” de 1 Martie depășesc orice imaginație: 3 căpșuni – mărțișoare au ajuns să coste peste o sută de lei
Adevarul
Străinii uluiți de schimbarea orașelor României: „Îmi păreau triste şi dărăpănate, acum sunt colorate, curate şi pline de viaţă”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Maria Cutzarida-Crătunescu – Prima femeie medic a României și soarta neștiută a mormântului ei
Spynews
Horoscop duminică, 2 martie 2025: Leii vor avea o stare deosebită
Spynews
Tzancă Uraganu a petrecut 1 martie alături de prima lui dragoste, Lambada. Ce cadou i-a făcut / FOTO
Evz.ro
Rețeta rapidă de pâine de casă: exterior crocant și gust delicios în mai puțin de o oră
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume, o nouă apariție spectaculoasă
kanald.ro
Cutremur sâmbătă seară în România! În ce orașe s-a resimțit și ce magnitudine a înregistrat seismul
Cancan.ro
Doliu în muzică! Celebra cântăreață a murit în accident de mașină
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Doliu în televiziune! A murit unul dintre cei mai iubiți actori. Va rămâne în amintirea noastră!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cât de frumoasă este Sorana Cîrstea. Iubita lui Ion Țiriac jr. a făcut senzație cu apariția ei pentru WTA
stirilekanald.ro
Vicepreşedintele JD Vance şi familia sa, în pericol după cearta la Casa Albă. Au fost mutaţi într-un "loc ascuns”
Armata americană desfășoară 3.000 de soldați suplimentari la frontiera cu Mexicul
MediaFlux
Cel mai negru coșmar se adeverește. Europa, la mâna lui Putin
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Dintr-o Cutiuță muzicală foarte specială: „This Is Not America” – un cântec care sună mai actual ca niciodată