Vasile Dîncu, veste îngrijorătoare despre dotările Armatei Române. „Există avioane vechi de 40 de ani şi TAB-uri din anii ’70”

Ministrul Apărării a declarat că Armata Română are avioane vechi de 40 de ani şi TAB-uri din anii 1970. În contextul războiului din Ucraina, Vasile Dîncu susţine că România nu poate cumpăra echipament militar deoarece piaţa nu poate onora fără comenzi prealabile.
Filip Stan
25 mart. 2022, 12:15
Vasile Dîncu, veste îngrijorătoare despre dotările Armatei Române.

Vasile Dîncu a precizat în dotarea Armatei Române există „TAB-uri din anii ’70” și avioane MiG-21 vechi de 40 de ani care, deși au fost modernizate, sunt, totuși, „la un alt standard”.

„Deci noi va trebui să facem o schimbare rapidă în zona aceasta a infrastructurii și este o dificultate acum, pentru că acest război a accentuat, să spunem așa, restrângerea pieței, în momentul acesta nu poți să cumperi de pe piață. Să spunem că avem noi bani și zicem: plătim și facem achiziții. Nu ai de unde să-ți cumperi de pe piață, pentru că trebuie să-ți comanzi”, a explicat ministrul Apărării, la B1 Tv.

Citeşte şi: Televiziunea naţională din Polonia a prezentat o hartă cu Ucraina divizată, regiunea Cernăuţi ar trece la România. „Occidentul e pregătit să împartă Ucraina”, acuză un deputat de la Kiev

Potrivit News.ro, Dîncu a menţionat că România produce autocamioane și că există „proiecte interesante” în ceea ce privește industria militară.

„Avem resurse, este o problemă însă de organizare și aici vreau să punem împreună resursele, pentru că noi avem o sumă foarte mare pe care le-o dăm celor din industria noastră de apărare și principala noastră grijă este să crească industria noastră de apărare”, a mai afirmat Vasile Dîncu, conform sursei citate.

Totodată, Vasile Dîncu a recunoscut că o parte din industria de apărare „nu mai are resursă umană, și-a pierdut specialiștii”, dând ca exemplu situația sudorilor în argon.

„Salariile și pensiile – pentru că noi plătim astea din bugetul nostru – reprezintă, dacă nu mă înșel, poate nu sunt foarte precis aici, în jur de 60% (din vechiul buget pentru apărare, de 2% din PIB – n.r.)”, a mai precizat Vasile Dîncu.

Citeşte şi: Războiul preşedinţilor a ajuns în faza jignirilor de cea mai joasă speţă. Medvedev, predecesorul lui Putin, l-a făcut senil pe Joe Biden

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Cine este câştigătorul Survivor România 2025: Când se difuzează marea finală
Fanatik.ro
Schema de tratament preventiv de primăvară la pomii fructiferi. Așa vei avea o recoltă bogată și zeci de kilograme de fructe
Capital.ro
Ȋți face buletin cu cip în România. Noua lege în vigoare din 2025. Restricție pentru cine refuză
Playtech.ro
Se construiește un Drum Expres pentru București. Șoseaua va avea 4 benzi de circulație, când trebuie să fie gata
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Țara-fantomă care a existat doar 5 zile, unde românii sunt priviți cu suspiciune. „Rusia e sora noastră”
wowbiz.ro
A murit în Vinerea Mare! Celebru artist român s-a stins fulgerător
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
Prognoza meteo, 19 aprilie. Temperaturile cresc, dar ploile nu lipsesc în Sâmbăta Mare
Ego.ro
Ce a pățit Armin. Nicoară, imediat după ce a devenit tată! Probleme cu botezul și... EXCLUSIV
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Un tânăr a ars de viu și alți doi se zbat între viață și moarte, după ce mașina în care se aflau s-a izbit puternic de un TIR, în Caraș-Severin
Cancan.ro
CAUZA morții Julietei Szönyi. Sora actriței din 'Toate pânzele sus' face dezvăluiri tulburătoare
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se pune impozit după deces și înmormântare. Românii au datorie la ANAF, plus taxă notarială
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
Dragoș Cristescu a murit în Vinerea Mare! Celebru artist român s-a stins fulgerător
Inca o moarte suspecta in randul angajatilor de la cel mai mare spital din Iasi: „Sunt ca negrii pe plantatie”
MediaFlux
Ce este interzis în Sâmbătă Mare. Ziua tăcerii și a vegherii
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Am întrebat ChatGPT ce rețetă de cozonac îmi recomandă de Paște. Iată „secretul” cozonacului perfect, potrivit algoritmilor AI