Veste BUNĂ pentru pensionari înainte de Paşte

Creşterea valorii punctului de pensie la minimum 45% din salariul mediu brut, folosit pentru fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, majorarea la 500 de lei a pensiei de agricultor, dar şi includerea sporurilor speciale în baza de calcul a pensiei sunt promisiunile făcute de câţiva parlamentari pensionarilor, concretizate în trei propuneri legislative privind modificarea Legii nr. 263/2010. În România sunt 5,29 milioane de pensionari.
Filip Stan
25 apr. 2016, 09:41
Veste BUNĂ pentru pensionari înainte de Paşte

De la 1 ianuarie, valoarea punctului de pensie va fi cel puţin 40% din salariul mediu brut, folosit pentru fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat – proiect de lege

Începând cu 1 ianuarie 2017, valoarea punctului de pensie va fi de cel puţin 40% din câştigul salarial mediu brut, utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, iar de la 1 iulie 2017, valoarea punctului de pensie va fi de 45% din câştigul salarial mediu brut, folosit în fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, potrivit unui proiect de lege iniţiat de senatorul ALDE Cristiana Anghel.

În 2016, valoarea punctului de pensie este de 871.7 lei, iar salariul mediu brut pentru fundamentarea bugetului asigurărilor de stat este de 2.681 lei.
Astfel că, raportat la valoarea din acest an a salariului mediu brut pentru fundamentarea bugetului asigurărilor de stat, singura pe care ne putem baza estimările, valoarea punctului de pensie va fi de cel puţin 1.073 lei de la 1 ianuarie 2017 (faţă de 871.7 lei în prezent), dacă proiectul de lege va fi adoptat de Camera Deputaţilor.

Pensia de agricultor ar putea creşte la 500 de lei, de la 400 de lei în prezent – proiect de lege

Un proiect de act normativ iniţiat de deputatul UNPR Adam Luminiţa Pachel prevede creşterea pensiei de agricultor la 500 lei pe lună. 
Circa 468.000 de români au pensie de agricultor, dintre care peste 424.000 sunt femei, se arată în expunerea de motive a proiectului de lege. În prezent, valoarea medie a indemnizaţiei primită de aceşti pensionari este de 361 de lei pe lună. Această valoare se rotunjeşte prin lege la 400 de lei pe lună, adică la nivelul de pensie minim garantat prin lege.  

Valoarea indemnizaţiei sociale pentru pensionari (cunoscută drept pensie minim garantată) a rămas în acest an la nivelul din 2015, de 400 de lei pe lună. 

Mai mult pe economica.net

DailyBusiness
Amendă uriașă în 2025 pentru cei fără talon auto. Lista actelor obligatorii
Spynews
Alina Petre a divorțat oficial de Bogdan Vasiliu! Ce s-a întâmplat când s-au întâlnit față în față, la tribunal
Bzi.ro
Minerva, mesaje din lumea de dincolo! Ce i-a cerut Gabrielei Lucuțar să-i pună în sicriu
Fanatik.ro
Insula superbă, considerată un paradis ascuns, evitată de turiști. Puțini știu ce minunății găsesc aici
Capital.ro
România a pierdut cea mai mare actriță. Toți au îndrăgit-o: E o zi grea pentru noi
Playtech.ro
Bunurile care nu pot fi lăsate moştenire prin testament. Detaliu cheie în succesiune
DailyBusiness
Salata de ciuperci cu mărar și usturoi. Rețeta te va cuceri de la prima îmbucătură!
Adevarul
Un intelectual român critică dur mesajul unui controversat politician italian, susținător al lui Georgescu: „Informează-te sau nu mai minți!”
wowbiz.ro
Familia Regală, în doliu! Anunțul morții a fost făcut în urmă cu puțin timp. A luptat până în ultimul moment cu boala, dar în zadar ...
Spynews
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din viață la 66 de ani 
Spynews
Colțul de rai din Tunisia în care trebuie neapărat să ajungi! Ce obicetive turistice găsești acolo
Evz.ro
Armata obligatorie, în mai multe țări din Europa. Care este planul României
Ego.ro
Totul pleacă de la BANI! Antonia și Velea, detalii de ultimă oră EXCLUSIV
Prosport.ro
Imagini spectaculoase cu controversata Laura Vicol. Unde a apărut „Regina Nordis”
kanald.ro
Pensiile militare pot crește. CCR va decide viitorul pensiilor pentru militari sau rezerviști marți, 11 martie 2025
Cancan.ro
Andra Măruță risca să ia o amendă de 125.000 de euro la Bruxelles, la concert. Care este motivul
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Decizia CCR pentru Călin Georgescu. BEC nu putea să ignore. Nu mai este nimic de făcut!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Ea era cea mai frumoasă din lume, el un milionar blestemat: „A apărut bărbatul vieții mele”
stirilekanald.ro
Crimă cumplită într-o familie de polițiști! Bărbatul și-ar fi ucis soția, după care și-ar fi luat viața
Ora de vară 2025! Când dăm ceasurile înainte în acest an
MediaFlux
Ajutor de 800 de lei pentru seniorii cu pensii mici! Când și cum se vor acorda banii
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
S-a vândut Hotelul Palace din Constanța! Cine sunt noii proprietari