Impozitele şi taxele locale ar putea fi majorate în două sectoare ale Capitalei din 2012

În unele sectoare taxele locale şi impozitele s-ar putea majora din 2012 cu 20%. Aşa se arată într-un raport  de specialitate întocmit de Direcţia Venituri din Primăria Capitalei, scrie Money.ro.
Romania TV
02 nov. 2011, 14:09
Impozitele şi taxele locale ar putea fi majorate în două sectoare ale Capitalei din 2012

„Direcţia Venituri Buget Local Sector 2 consideră oportună majorarea cu 20% a impozitelor şi taxelor şi reinstituirea taxei hoteliere. Serviciul Public pentru Finanţe Publice Locale Sector 6 propune majorarea cu 20% a taxei pentru utilizarea locurilor publice cu unităţi de alimentaţie publică şi terase de vară şi a taxei pentru utilizarea locurilor publice pentru activitatea de comercializare a produselor alimentare şi nealimentare (inclusiv comercializarea de flori)”, se arată în raport.

Propunerile sectoarelor au fost făcute la solicitarea Direcţiei Venituri, în vederea întocmirii proiectului de hotărâre a Consiliului General al Municipiului Bucureşti (CGMB) privind nivelul impozitelor şi taxelor locale pe 2012.
Sectorul 4 a precizat că lasă la latitudinea CGMB stabilirea nivelului taxelor şi impozitelor, în timp ce sectoarele 1, 3 şi 5 nu au trimis propunerile solicitate.
Potrivit proiectului CGMB, nivelul impozitelor şi taxelor locale nu va fi modificat în 2012. Excepţie fac impozitele pe clădirile care nu au fost reevaluate în ultimii trei, respectiv cinci ani, care ar urma să fie majorate cu 10%, respectiv 30%.

 

DailyBusiness
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
Spynews
Mihai Leu, transportat de urgență la spital. Fostul campion e în stare critică la Terapie Intensivă. A fost adus la Spitalul Fundeni cu elicopterul
Bzi.ro
Laura Cosoi, apariție neașteptată în costum de baie! Arată senzațional la 43 de ani, după 4 nașteri
Fanatik.ro
Banca importantă din România care face o schimbare totală. Ce trebuie să știe clienții și ce se va întâmpla cu conturile lor
Capital.ro
NU mai retrage bani de la bancomat. Românii cu bani pe card care nu trebuie să meargă la ATM
Playtech.ro
La ce temperatură să setezi aerul condiționat în mașină ca să consumi mai puțin combustibil
DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Adevarul
„Acea națiune va fi zdrobită foarte curând”. Trump spune că încearcă să salveze Ucraina
wowbiz.ro
România, fără curent în următoarele zile! Vestea vine după blackout-ul din Spania și Portugalia. Lista zonelor care nu vor avea electricitate. Ce se întâmplă, de fapt?
Spynews
Andrew Barabancea, fiul Ozanei Barabancea, a suferit infarct la 24 de ani. Care e starea de sănătate a tânărului / FOTO
Spynews
Mihai Mitoșeru, primele declarații despre noua iubită! Este prima relație oficială după divorț
Evz.ro
Cum se prepară corect salata de icre. Rezultatul e un deliciu
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Românii din acest oraș sunt sfătuiți să evite apa de la robinet! Primarul a făcut anunțul
Cancan.ro
BREAKING | Vești proaste de la spital despre Mihai Leu. Sportivul român a fost indus în comă pentru a nu
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Tragedie fără margini. Cel mai bun actor s-a stins mult prea devreme. Nu s-a mai putut face nimic...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Restaurant mistuit de flăcări. Cel puțin 22 de oameni au murit
Pană de curent în România. Autorităzile au făcut acum anunțul: zonele afectate
MediaFlux
Rusia a făcut anunțul ferm! Ucraina nu mai are de ales
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Când lecțiile vin de la repetenți: ce ne transmite JD Vance înainte de alegeri