Victor Ciutacu, după ce CTP a fost reclamat la CNCD pentru că i-a comparat pe pelerinii de la Iași cu teroriștii Hamas: „Reclamația e o neghiobie. În felul ăsta, CTP obține ceea ce și-a dorit, adică atenție, și se simte important”

Cristian Tudor Popescu a fost reclamat la Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării de către Liga Studenților Iași după ce i-a comparat pe cei 350.000 de pelerini care s-au închinat la moaștele Sfintei Parascheva cu teroriștii Hamas. Jurnalistul România TV Victor Ciutacu este de părere că CTP va profita de pe urma acestei reclamații pentru că va ieși din conul de umbră în care a intrat după ce a disparut de pe TV, dar și din presa scrisă.
Irina Dumitrescu
19 oct. 2023, 23:39
Victor Ciutacu, după ce CTP a fost reclamat la CNCD pentru că i-a comparat pe pelerinii de la Iași cu teroriștii Hamas:

Într-o postare pe Facebook, Victor Ciutacu evidențiază două beneficii majore pe care reclamația la CNCD i le aduce gazetarului CTP:

  1. va avea parte de atenția pe care și-o dorește;
  2. va prinde curaj „să șocheze și mai departe, ca să-l comenteze lumea și să se simtă important„.

Știu că voi șoca, dar reclamarea lui CTP la CNCD e o neghiobie.

În primul rând, pentru că obține ceea ce și-a dorit, adică atenție. Pentru un om bolnav, care face bube de la nebăgarea-n seamă, reacția e aur pur. Dacă aș fi răutăcios, aș spune că special a făcut-o, să-i fie consemnată revenirea. Bine, sunt.

Citeste si VIDEO Victor Ciutacu, reacţie vehementă după valul de atacuri teroriste din Europa: „Situaţia tragică şi dramatică de acum e consecinţa tuturor vrăjelilor soroşiste”

În al doilea rând, fiindcă zisele lui n-au absolut nici o legătură cu discriminarea. N-a zis că ortodocșii n-au voie la cele 72 de fecioare ale musulmanilor, ci că pupă plexiglasul la pelerinaj și seamănă cu ăilalți. E cel mult jignirea unei categorii de oameni, care ține de libertatea de exprimare. Dar, pentru asta, dacă se simte cineva vexat, există instanțele civile de judecată.

În al treilea rând, fiindcă asta-l va încuraja să șocheze și mai departe, ca să-l comenteze lumea și să se simtă important. Mâine-poimâine mă aștept ca, în lumina succesului intrării sale viguroase în online, să se declare sexo-intelectual, să-și pună chiloții în cap, să se încalțe cu fesul și să mărșăluiască în pas de defilare pe Calea Victoriei, că Podul Grant e închis de primarul lui„, a scris pe Facebook Victor Ciutacu.

Victor Ciutacu

Reamintim că, în cadrul primei emisiuni „Cap la cap”, realizată împreună cu Anca Simina, difuzată exclusiv online pe canalul YouTube Recorder Talks, CTP a spus, referindu-se la pelerinii de la Iași, „deci oameni care cred că o să se vindece, că o să se îmbogățească, că nu știu eu ce o să mai primească ducându-se la moaștele acelea nu sunt cu nimic deosebiți de cei care cred că îi așteaptă o masă împărătească și 72 de fecioare în rai”.

Jurnalistul a afirmat că membrii cultului mozaic au o viziune identică despre moarte și viața de apoi cu teroriștii sinucigași, afirmație falsă, de natură să inducă publicul în eroare”, reclamă Liga Studenților Iași care susține că declarațiile lui Cristian Tudor Popescu aduc atingere demnității creștinilor ortodocși, batjocorindu-i, umilindu-i și degradându-i pe aceștia la stadiul de teroriști islamici.

Citeste si Victor Ciutacu, despre colaborarea lui CTP cu Recorder: „Următorul pas profesional al Crucișătorului va fi să militeze pentru legalizarea ierbii și să se bată în live-uri pe Facebook cu Șoșoacă”

DailyBusiness
Dispar paracetamolul și amoxicilina din farmacii! UE a dat ordinul!
Spynews
Eclipsă de Lună în Fecioară, în noaptea dintre 13 martie și 14 martie! Patru zodii vor fi cele mai afectate
Bzi.ro
Carmen Harra vorbește despre surpriza de la alegeri: „O femeie apare în prim plan!“
Fanatik.ro
„Război” în AUR după ce George Simion și Anamaria Gavrilă au anunțat că vor candida la prezidențiale. „Cea mai cumplită trădare”
Capital.ro
A murit marea doamnă a folclorului românesc. A fost un simbol al României și un nume emblematic
Playtech.ro
Sporurile recunoscute la calculul pensiei, în 2025. Legea despre turele de noapte
DailyBusiness
Cât costă un kilogram de roșii românești la tarabe. Prețuri cu 50% mai mari decât anul trecut
Adevarul
Cazul Călin Georgescu, explicat de un profesor de drept: Faptul că a fost blocat nu ar trebui să fie un prilej de euforie infantilă
wowbiz.ro
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Spynews
Rețetă delicioasă de amandine de post. Cum să le pregătești
Spynews
Răzvan Simion, apariție specială în serialul original Iubire cu parfum de lavandă, vinerea aceasta, de la 20.30, la Antena 1
Evz.ro
Alertă sanitară. Conserve de ton, retrase pentru că pot provoca paralizie
Ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Prosport.ro
Reacția lui Jordan Chiles, după ce gimnasta din SUA a aflat ce s-a întâmplat cu apelul ei din proces
kanald.ro
Sfâșietor! Declarațiile cutremurătoare ale mamei jandarmului împușcat mortal în cap de un coleg. Ce mesaj i-a transmis fiul ei, cu doar câteva zile înainte de tragedie
Cancan.ro
El e Răzvan, jandarmul în vârstă de 27 de ani, care a murit azi. Un coleg l-a împușcat la un exercițiu
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu a explodat. Anunțul a îngrozit România: S-a enervat, a tras cu arma în el!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
stirilekanald.ro
Mama și iubita jandarmului împușcat mortal în timpul unui exercițiu de pregătire, îngenuncheate de durere după vestea tragică: „Aerul meu, te voi iubi mereu”
Asta mai lipsea acum. Doamne ferește! Este vorba de Sabrina, fosta iubită a lui Andrei Perneș
MediaFlux
Rusia prezintă cererile pentru discuțiile cu SUA privind Ucraina, transmit surse Reuters
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Arcul de Triumf se redeschide, dar ce s-a întâmplat cu adevărat acolo?