În 2013, Victor Ponta era premier, iar Mitică Dragomir conducea LPF.
La șefia LPF aspira însă și Gino Iorgulescu, cel care avea să-l învingă la vot pe Oracolul din Bălcești. A fost o reeditare a acestui duel pentru funcția de președinte al LPF, după ce primul fusese câștigat de Mitică Dragomir.
Ponta a rememorat luptele pentru șefia LPF, recunoscând că l-a susținut pe Iorgulescu.
”Este adevărat, recunosc fapta. L-am sprijinit pe Gino Iorgulescu împotriva lui la Liga Profesionistă.
L-am sprijinit şi prima dată pe Gino, când a pierdut. Atunci, Viorel Hrebenciuc a ţinut cu Mitică Dragomir şi a câştigat. A şi râs de noi: ‘Băi, copii, voi credeţi că mă bateţi pe mine la vot?’.
Eu sunt prieten cu Gino Iorgulescu, nu mă spăl pe mâini, deşi are probleme de sănătate, probleme de familie… Eu nu reneg pe nimeni.
În seara de dinainte de alegeri, Gino Iorgulescu a făcut o masă. Normal că am mers. Să nu ne păcălim între noi. Vine prim-ministrul, stă lângă Gino Iorgulescu… (…)
Am stat la masă, am spus că Gino Iorgulescu este prietenul meu. Nu era nevoie să spun mai mult, preşedinţii de cluburi erau oameni deştepţi. Era şi Liviu Dragnea, vicepremier.
Bănuiesc că a contat prezenţa mea acolo. Posibil că şi Băsescu voia, pentru că domnul Dragomir vorbea mult. Dar n-am vorbit niciodată cu Băsescu despre asta”, a povestit candidatul independent pentru Cotroceni, în emisiunea ”Sport şi Politică” de la fanatik.
Citește și Victor Ponta ar face un partid cu Gigi Becali: „El trebuie să fie șef, n-am nicio problemă”
Victor Ponta a admis și că l-a sunat în închisoare pe Gigi Becali, tot în contextul susținerii lui Gino Iorgulescu.
”Dacă e vorba despre telefonul dat lui Gigi Becali pentru susţinerea lui Gino Iorgulescu contra lui Mitică Dragomir la alegeri, da, mi-o asum. Am comis-o! Nu ştiu de ce ne-am ambiţionat atunci, eram mai tineri”, a spus fostul premier.
Pe de altă parte, Ponta a ținut să sublinieze că el, în ciuda faptului că l-a susținut pe Gino Iorgulescu pentru șefia LPF, nu a avut nicio legătură cu dosarele penale deschise pe numele lui Mitică Dragomir. Fostul premier a adăugat că ar vrea să se împace cu Dragomir.
”Are dreptate total Mitică Dragomir. M-am implicat să îl sprijin pe Gino Iorgulescu. L-am sprijinit pe faţă. Unde nu are dreptate. Fac cruce şi jur, niciodată nu am avut o legătură cu un dosar de-al lui.
Şi nu îmi place că a avut dosare penale. Şi nu îmi place nimeni să aibă probleme penale, pentru că eu, familia mea, mama mea, cumnatul meu, am suferit de pe urma acestor dosare.
Ne-am întâlnit o dată pe hol, la o televiziune şi i-am spus că eu sunt de vină şi l-am susţinut pe Gino Iorgulescu, dar niciodată nu m-am bucurat când a avut probleme. Aş vrea să mă împac cu el, să fac o pace strâmbă. Dacă aş putea, aş fi împăcat la suflet. Dacă nu, ţinem războiul drept. Dar pacea strâmbă e mai bună”, a spus Victor Ponta.
Citește și Se semnează condica la Parlament. Se taie 5% din indemnizaţia lunară pentru absenţe nemotivate