Victoria este din Roşia de Amaradia, o localitate cu 3.000 de suflete din Gorj. Visul este să devină jandarm, dar deocamdată şi-a amânat examenul de Bacalaureat. Și-a abandonat deocamdată visul pentru a pleca la muncă în Germania. Are nevoie de bani.
”Aici, în România, nu e un trai decent. Un om care nu are şcoală şi nu ştie ce să facă nu ar putea fi plătit aşa bine în România. În Germania sau altă ţară, da”, a declarat Victoria, pentru observatornews.ro.
”Mi-au zis că este foarte greu şi, da, într-adevăr, e mult mai greu decât aici, în România. Cu diploma de la BAC, ce să faci? Dacă n-ai o facultate, degeaba”, mai spune Victoria.
Dacă Victoria și-a amânat BAC-ul, Elena a mers la examen, dar a picat la Geografie. E nevoită să aştepte acum sesiunea din toamnă. Până atunci vrea să plece la muncă în străinătate.
Din cei 36 de absolvenţi de la Liceul Tehnologic din Roşia de Amaradia, 34 s-au prezentat la examenul de Bacalaureat. Şi doar 9 au reuşit să obţină medii de trecere.
”Stau câte trei luni, vin în ţară o săptămână, două, după care pleacă din nou. Este singura sursă de venit în condiţiile în care activitatea minieră a fost închisă şi nu există alternativa unui loc de muncă. Se câştigă şi ademenesc aşa şi pe alţii să meargă acolo”, spune Liviu Cotojman, primar Roşia de Amaradia.
Și satul Rugetu se golește de tineri vara. Mulţi tineri pleacă să muncească pământurile străinilor. 8 din 10 tineri sunt sezonieri peste hotare.