Marți, Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a postat noi imagini de pe șantierul lotului 1 din Autostrada Ploiești – Buzău. Lucrările au avansat până la aproape 6% și vor trebui finalizate într-un timp record, în 2024.
„Imagini de la lucrările de pe lotul 1 al Autostrăzii Ploiești – Buzău, executate de compania IBB Holding, subcontractor al Asocierii Pizzarotti – Retter”, se arată în postarea CNAIR.
Ordinul de începere pentru execuția lucrărilor s-a dat pe 22 august 2022, se arată pe site-ul CNAIR.
Până în prezent, CNAIR a semnat contractele pentru 9 din cele 13 loturi ale A7 finanțate prin PNRR, respectiv pentru tronsonul Ploiești – Buzău (loturile 1 și 2), tronsonul Buzău – Focșani (toate cele patru loturi) și tronsonul Focșani – Bacău (toate cele trei loturi).
Urmează să fie semnate miercuri contractele pentru cele trei loturi ale tronsonului Bacău – Pașcani. Pentru lotul 3 din Autostrada Ploiești – Buzău, situația este incertă.
Marea majoritate a loturilor au fost contractate de „Regele Asfaltului”, Dorinel Umbrărescu. Afaceristul din Bacău a promis că-și va respecta blazonul și că vor fi „furnicare” pe șantiere.
În opinia ministrului Transporturilor de exemplu, Sorin Grindeanu, UMB poate să execute lucrările fără probleme, păstrând același nivel calitativ.
„E OK… În acest moment este undeva la capacitatea maximă, aproape de capacitatea maximă, dar vreau să vă spun că pe toate contractele pe care această companie le are semnate cu CNAIR, pe toate le duce și este în termene, ba chiar le termină și înainte, sunt organizați în stil militar și asta e mare lucru…
(…) La modul în care lucrează nu am niciun semn de întrebare că nu are capacitatea pe șantierele pe care lucrează”, a declarat Sorin Grindeanu.
Potrivit purtătorului de cuvânt al CNAIR, Pizzarotti s-a remarcat de-a lungul timpului prin calitatea modestă și a vitezei foarte lente de execuție a lucrărilor.