Vreme mai caldă decât în mod obişnuit, la începutul lui august PROGNOZA METEO PE DOUĂ SĂPTĂMÂNI

Vremea va fi mai caldă decât în mod obişnuit, la începutul lunii august, potrivit prognozei meteo pe două săptămâni, făcută publică luni de Administraţia Naţională de Meteorologie. Probabilitatea averselor de ploaie va fi, în general, redusă.
Romania TV
29 iul. 2013, 09:20
Vreme mai caldă decât în mod obişnuit, la începutul lui august PROGNOZA METEO PE DOUĂ SĂPTĂMÂNI

BANAT

La începutul intervalului, media temperaturilor maxime va scădea de la 38…40 de grade, spre 30 de grade Celsius, dar între 1 și 6 august va creşte treptat, atingând 35…36 de grade Celsius. Începând din 7 august, vremea se va răcori uşor dar se va menţine călduroasă până la sfârşitul intervalului de prognoză, când media regională a temperaturilor maxime va fi de 32 de grade Celsius. În prima săptămână, media regională a temperaturilor minime va fi în scădere până la 16 grade Celsius, valoare ce se va atinge pe 1 august, apoi va marca o creştere uşoară spre 19 grade Celsius.

Instabilitatea atmosferică se va accentua, cu o probabilitate mai mare, în intervalele 30-31 iulie şi 5-10 august, cand vor fi averse în general slabe cantitativ, descărcări electrice şi intensificări de scurtă durată ale vântului.

CRIŞANA

În cursul primelor două-trei zile, media temperaturilor maxime va scădea spre 29 de grade Celsius, dar în intervalul 1-5 august aceasta va creşte treptat, atingând 34…35 de grade Celsius. După data de 6 august, vremea se va răcori uşor însă se va menţine călduroasă până la sfârşitul intervalului de prognoză, când media regională a temperaturilor maxime va ajunge la circa 31 de grade Celsius. În prima săptămână, media regională a temperaturilor minime va fi în scădere până la 15 grade Celsius, valoare ce se va atinge pe 1 august, iar ulterior va marca o creştere uşoară spre 18 grade Celsius pe 7 august, menţinându-se apoi în jurul acestei valori până la sfârşitul celei de-a doua săptămâni.

Instabilitatea atmosferică se va accentua, cu o probabilitate mai mare, în intervalele 30-31 iulie şi 5-10 august, cand vor fi averse în general slabe cantitativ, descărcări electrice şi intensificări de scurtă durată ale vântului.

TRANSILVANIA

Media temperaturilor maxime va scădea de la 34 la 26 de grade Celsius în primele două zile, dar apoi va creşte treptat, astfel că la începutul săptămânii viitoare se va ajunge la o vreme mai caldă decât în mod obişnuit, cu o medie a temperaturilor maxime în jur de 34 de grade Celsius. Între 7 şi 11 august, valori termice medii diurne vor fi în scădere ajungând în jurul a 28 de grade Celsius. Între 29 şi 31 iulie, temperaturile minime vor avea mici variaţii, în jurul a 16 grade Celsius, dar până la sfârşitul intervalului de prognoză vor fi ceva mai scăzute, media lor regională oscilând între 13 şi 15 grade Celsius.

Probabilitatea averselor de ploaie va fi în general redusă, exceptând intervalele 30 iulie -1 august şi 6-11 august, când se pot semnala fenomene de instabilitate atmosferică, însă doar izolat vor fi posibile cantităţi de apă mai însemnate.

MARAMUREŞ

Între 29 şi 31 iulie, valorile termice diurne vor scădea în mod semnificativ, de la 35 la 27 de grade Celsius, dar apoi vor creşte treptat, astfel că în primele două zile ale săptămânii viitoare se va ajunge la o vreme mai caldă decât în mod obişnuit, cu o medie a temperaturilor maxime de 33…34 de grade Celsius. Între 7 şi 11 august se vor înregistra valori termice medii mai scăzute, ajungând la 29 de grade Celsius la sfârşitul intervalului. După o uşoară creştere în prima noapte, media temperaturilor minime nocturne va scădea spre 14 grade Celsius, apoi va creşte până spre aproximativ 16 grade Celsius pe 7 august. Ulterior vor fi mici variaţii în jurul a 15 grade Celsius.
Sunt posibile ploi, descărcări electrice şi intensificări de scurtă durată ale vântului în intervalele 30–31 iulie şi 6-11 august, însă cantităţile de apă vor fi în general neînsemnate.

MOLDOVA

Media temperaturilor maxime va scădea de la 34 la 26 de grade Celsius în primele două zile, dar apoi va creşte treptat, astfel că la începutul săptămânii viitoare se va ajunge la o vreme mai caldă decât în mod obişnuit, cu o medie a temperaturilor maxime în jur de 34 de grade Celsius. După o uşoară creştere în prima noapte, media temperaturilor minime nocturne va scădea între 30 iulie şi 2 august spre 15 grade Celsius, apoi va creşte uşor spre 18 grade Celsius.

Probabilitatea averselor de ploaie va fi în general redusă, exceptând intervalele 30 iulie -1 august şi 5 -11 august, când se pot semnala fenomene de instabilitate atmosferică, însă doar în noaptea de 30 spre 31 iulie vor fi posibile cantităţi de apă mai însemnate.

DOBROGEA

Temperaturile maxime vor scădea pe 31 iulie la 28 de grade Celsius, după ce în cele două zile precedente vor depăşi 32 de grade Celsius. Apoi maximele vor creşte treptat, astfel încât, în a doua săptămână, media acestora nu va mai coborî sub 30 de grade Celsius. Regimul termic nocturn va fi permanent ridicat şi se va caracteriza prin temperaturi minime situate între 19 şi 21 de grade, cu valori ce pot depăşi uşor 22 de grade Celsius în primele două-trei nopţi.

Exceptând intervalul 30 iulie – 1 august, când local se vor semnala ploi, descărcări electrice şi intensificări de scurtă durată ale vântului, în celelalte zile va predomina vremea frumoasă şi însorită.

MUNTENIA

Temperaturile maxime vor fi ridicate pe 29 şi 30 iulie, când media lor regională va fi de peste 37 de grade Celsius iulie. Pe 31 iulie această medie va scădea la 30 de grade Celsius, dar apoi va creşte treptat astfel încât, în a doua săptămână, nu va mai coborî sub 32 de grade Celsius. Regimul termic nocturn va fi permanent ridicat şi se va caracteriza prin temperaturi minime situate între 17 şi 20 de grade, cu valori ce pot depăşi uşor 21 de grade în nopţile de 30 şi 31 iulie.

În intervalul 30 iulie – 1 august, local se vor semnala fenomenele caracteristice instabilităţii atmosferice, iar izolat vor fi averse mai însemnate cantitativ. În celelalte zile ale celor două săptămâni de prognoză, probabilitatea de ploaie va fi redusă.

OLTENIA

Între 29 şi 31 iulie valorile termice diurne vor scădea în mod semnificativ, de la 37 la 31 de grade Celsius, dar apoi vor creşte treptat, astfel că în primele două zile ale săptămânii viitoare se va ajunge la o vreme mai caldă decât în mod obişnuit, cu o medie a temperaturilor maxime în jur de 35 de grade Celsius. Între 7 şi 11 august se vor înregistra valori termice medii ușor mai scăzute, ajungând la 33 de grade Celsius la sfârşitul intervalului. După o creştere în prima noapte, media temperaturilor minime nocturne va scădea spre 17 grade Celsius, apoi va creşte până la aproximativ 19 grade Celsius.

Vor fi ploi, descărcări electrice şi intensificări de scurtă durată ale vântului în intervalele 30 iulie – 1 august şi 6-11 august, însă cantităţile de apă vor fi în general neînsemnate.

LA MUNTE

Vremea se va răcori în intervalul 29 – 31 iulie, în care atât temperaturile maxime, cât şi cele minime vor scădea, în medie, cu 5 grade. Apoi se preconizează o încălzire uşoară şi treptată a vremii, astfel încât valorile de temperatură vor ajunge din nou să fie peste mediile climatologice ale perioadei.

Pe parcursul celor două săptămâni, instabilitatea atmosferică va fi în general redusă, dar în intervalul 30 iulie – 1 august, local vor fi averse, descărcări electrice, intensificări ale vântului şi cantităţi de apă mai însemnate.

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Mesaj viral transmis de Piedone de Paște! Dușmanii lui au rămas fără cuvinte!
Fanatik.ro
Gigi Becali a comentat declarațiile lui David Popovici despre Dumnezeu
Capital.ro
România e în doliu. Sportul românesc a pierdut cel mai mare antrenor chiar în a doua zi de Paște. Va rămâne o legendă
Playtech.ro
La ce viteză decolează avionul? Mulți ar crede că e mai mare, valorea este depășită de vitezomani pe autostrăzi
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Circumstanțele discutabile ale vizitei lui JD Vance la Vatican: „A intrat cu forța și a lăsat o lume fără Papă”
wowbiz.ro
Mihai Bobonete, în doliu! A murit chiar în noaptea de Înviere: „Ne-a părăsit acum câteva momente”
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
Pericolul ascuns de pe șoselele României. Nici nu știi ce te așteaptă
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Unde va fi înmormântat Papa Francisc și cine l-ar putea înlocui pe acesta, potrivit Bisericii Catolice
Cancan.ro
De ce a murit Papa Francisc? Boala perfidă care l-a ucis în a doua zi de Paște
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Sold zero la contul bancar. Avertisment pentru românii cu banii pe card: Deplasați-vă la sediul unității bancare!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
Cine ar putea să îl înlocuiască pe Papa Francisc. Următorul șef al Bisericii Catolice ar putea fi de culoare
Care sunt noile sume care vor intra pe cardurile de alimente. Data la care va fi livrata noua tranșă de bani
MediaFlux
O nouă zi liberă pentru români. Se modifică lista cu sărbătorile legale din Codul Muncii
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Liderul senatorilor PNL, Daniel Fenechiu, și-a tras vilă ANL în Voluntari dar ea se află… în București