Sfânta Liturghie a început în jurul orei 9.00, pe pietonalul Ştefan cel Mare, şi nu în curtea instuţiei, ca în anii trecuţi. Slujba este oficiată de zeci de preoţi, în frunte cu mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, IPS Teofan, pe o scenă amplasată în faţa Catedralei Mitropolitane, iar lângă aceasta există alte două scene pe care se află câteva zeci de oficialităţi – autorităţi locale, judeţene, politicieni, între care premierul Victor Ponta, Elena Udrea, Varujan Vosganian, primarul Iaşiului, Gheorghe Nichita, preşedintele Consiliului Judeţean, Cristian Adomniţei.
Liberalii Relu Fenechiu, Mircea Diaconu şi Norica Nicolai asistă şi ei la slujbă, însă în mulţime. Întrebat de ce nu a urcat pe scena unde se află ceilalţi politicieni, Mircea Diaconu a răspuns: „Pe scenă trebuie să stea doar preoţii. Jos, umilinţă”.
Victor Ponta a ajuns la Catedrala Mitropolitană în jurul orei 10.45, după ce înainte s-a oprit, pentru câteva minute, la Primăria Iaşi, aflată vizavi, de acolo venind însoţit de primarul Gheorghe Nichita, vicepreşedinte PSD. Pe culoarul spre scena amenajată în faţa Catedralei Mitropolitane, Ponta a fost aplaudat de câteva persoane, în timp ce din mulţime i s-a strigat „Măriţi pensiile”.
Pe de altă parte, pe străzile din spatele Catedralei Mitopolitane peste 25.000 de pelerini aşteaptă la rând pentru a se închina la moaştele Sfintei Parscheva, jandarmii estimând că lungimea rândului depăşeşte doi kilometri şi jumătate.
În curtea Mitropoliei, pelerinii care au atins Racla Sfântă în timpul zilei au rămas peste noapte tocmai ca să prindă Hramul Sfintei Parascheva. Pentru că în catedrală era foarte aglomerat, mulţi nu au avut de ales şi au dormit afară, sub cerul liber.
CITEŞTE ŞI: Tradiţii şi obiceiuri de Sfânta Cuvioasă Parascheva
Cei care au rămas în catedrală au avut o noapte lungă şi au ascultat slujbele ţinute de preoţi.
De la începutul pelerinajului şi până în prezent au existat 730 de situaţii în care s-a acordat primul ajutor unor persoane care au stat la rând. În majoritatea cazurilor, stările de rău au fost provocate din cauza hipotermiei, lipotimiei, afecţiuni datorate temperaturilor scăzute sau unei alimentaţii inadecvate. De asemenea, jandarmii au întocmit dosar unei femei de 50 de ani din municipiul Iaşi care a furat din buzunarele unor persoane.
Jandarmii din cadrul dispozitivelor de ordine şi siguranţă publică au aplicat în aceste trei zile aproximativ 40 de sancţiuni contravenţionale cu amendă în valoare totală de aproximativ 5.000 de lei pentru tulburarea liniştii publice, refuz de legitimare, cuvinte şi expresii jignitoare, comercializarea de bunuri fără documente legale. Dintre aceştia .