Purtătorul de cuvânt al Mitropoliei Clujului, Bogdan Ivanov, a declarat că pelerinajul de la Mănăstirea Nicula este cel mai mare din ţară.
„Joi, 15 august, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte Adormirea Maicii Domnului, începând cu orele 9.00, va fi oficiată Sfânta Liturghie Arhierească în sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi, în frunte cu IPS Andrei, urmând să fie prezenţi şi episcopul Timotei al Spaniei şi Portugaliei, episcopul vicar Vasile Someşanul, al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului şi Clujului, şi Ignatie Mureşanul, arhiereu vicar al Episcopiei Spaniei şi Portugaliei. De asemenea, va lua parte şi protopopul românilor din Valea Timocului, părintele Bojan Aleksandrovici, însoţit de o delegaţie a românilor din Serbia”, a mai spus purtătorul de cuvânt al Mitropoliei Clujului.
Acesta a precizat că pentru pelerinii prezenţi se vor pregăti 16.000 de sarmale, dar şi cozonaci.
Consiliul Judeţean Cluj a anunţat, marţi, într-un comunicat de presă, că după oficierea Sfintei Liturghii de la Mănăstirea Nicula, va avea loc ceremonia publică de acordare a titlului de Cetăţean de Onoare al Judeţului Cluj – „Clujean de Onoare”, părintelui Boian Aleksandrovici, protopop al Daciei Ripensis şi vicar al Timocului.
Titlul a fost aprobat părintelui Boian Aleksandrovici de către Consiliul Judeţean Cluj în luna mai „în semn de apreciere deosebită pentru ataşamentul şi angajamentul său constant faţă de promovarea identităţii culturale, lingvistice şi religioase a românilor din Serbia”.
Peste 150 de persoane care au participat, miercuri şi joi, la pelerinajul de la Mănăstirea Nicula, judeţul Cluj, au apelat la medicii Serviciului Judeţean de Ambulanţă, pentru tratarea unor diverse probleme, de la lipotimii, la crize de hipertensiune, potrivit Mediafax.
Sanda Chiţa, medic la Serviciul de Ambulanţă Cluj, a declarat, joi, că o persoană a fost trimisă pentru investigaţii medicale la Spitalul Municipal Gherla.
„Am fost solicitaţi, în zilele de miercuri şi joi, de peste 150 de persoane care au participat la pelerinajul de la Mănăstirea Nicula şi care prezentau diverse simptome. Au fost cazuri cardiace, de lipotimii, crize de hipertensiune, pacienţi cu diabet sau cu patologii digestive. Am tratat foarte multe persoane cu alergii de la înţepături de viespi sau albine sau care au avut plăgi, după ce au înconjurat biserica în coate şi genunchi. O persoană cu o problemă mai gravă, bradicardie, a fost trimisă la Spitalul Municipal Gherla pentru investigaţii medicale şi tratament”, a spus Chiţa.
Serviciul Judeţean de Ambulanţă Cluj a trimis două echipaje medicale la Mănăstirea Nicula.