Zeci de mii de pomi de Crăciun sunt scoşi la vânzare de Romsilva. Vezi cât costă anul acesta un brad

În anul 2015, pentru Sarbatori, peste 33.000 de pomi de Crăciun sunt scoşi la vânzare de Romsilva. Preţurile sunt între 20 şi 30 de lei pentru brazi, cu înălţimi între 0,7 şi trei metri, şi între 10 şi 20 de lei pentru molizi. Pentru exemplare cu înălţimi mai mari de 3 metri se fac comenzi speciale. 
Roxana Gagiu
08 dec. 2015, 10:15
Zeci de mii de pomi de Crăciun sunt scoşi la vânzare de Romsilva. Vezi cât costă anul acesta un brad

Regia Nationala a Padurilor – Romsilva a anunţat că anul acesta scoate la vânzare un numar de 33.383 de pomi de Craciun, din care specia brad 21.476.

Preturile de vanzare către populaţie şi agenţi economici sunt aceleaşi cu cele folosite anul trecut.

  • molid = între 10 lei la pomii de Crăciun cu înălţime între 0,7 metri – 1,3 metri si 20 lei la cei cu înălţime între 2,01 metri – 3,00 metri
  • brad = intre 20 lei la pomii de Crăciun cu înălţime între 0, 7 metri – 1,3 metri si 30 lei la cei cu înălţime între 2,01 metri – 3,00 metri

Preturi sunt făra TVA.

Solicitarile pentru exemplare cu inaltimi mai mari de 3 metri sunt considerate comenzi speciale, iar pretul se aproba de fiecare directie silvica in parte, pornind de la tariful minim de 20 lei/metru.

„Recoltarea pomilor se va face din regenerarile naturale cu o densitate excesiva, prin efectuarea de operatiuni culturale ce au ca scop crearea unor arborete durabile, ce urmaresc promovarea speciilor adaptate conditiilor stationale, precum si din culturi specializate de unde se recolteaza an de an pomi de Craciun, in vederea satisfacerii nevoilor populatiei in perioada sarbatorilor de iarna”, se arată într-un comunicat remis marţi de Romsilva.

Citeşte şi: Crăciun 2015. Preţuri exotice pentru vacanţa de iarnă bucovineană

Pentru evitarea taierilor ilegale, cat si a comertului ilegal cu pomi de Craciun, Regia Nationala a Padurilor – Romsilva, impreuna cu Politia Romana, Jandarmeria Romana si Garzile Forestiere, desfasoara actiuni comune in fondul forestier, pe drumurile publice, in locurile de vanzare, ca si in anii anteriori, pentru prevenirea si sanctionarea unor astfel de fapte.

Actiunile de control privind modul de comercializare a pomilor de Craciun au ca obiect atat pomii de Craciun din productia interna, cat si pe cei adusi din import.

Citeşte şi: SCENE JENANTE într-un mall din Capitală. Oamenii s-au îmbulzit să fure cosmeticele dintr-un brad de Crăciun VIDEO

DailyBusiness
Fugi de aglomerație! Când să mergi la supermarket pentru a evita cozile uriașe
Cine este fostul soț al Mădălinei Pamfile. Cei doi s-au despărțit la un an după nunta din Dubai
Bzi.ro
De ce a dat-o în judecată Antena 1 pe soția lui Florin Dumitrescu: Se cer despăgubiri de jumătate de milion de lei!
Fanatik.ro
Aceasta este cea mai periculoasă pâine din comerț. Conține o doză mare de arsenic, iar multe persoane o cumpără frecvent
Capital.ro
Lovitură supremă pentru Călin Georgescu. Judecătorii CCR sunt hotărâți. Cine îi ia locul
Playtech.ro
Dan Negru, reacție tranșantă după retragerea Simonei Halep: “I-aș cere să nu mai spună niciodată suntem o țară...
DailyBusiness
Categoria de români care poate primi ajutor de 200.000 de euro din partea statului. Ce condiții trebuie să îndeplinească
Adevarul
Imaginea virală cu un bolid de lux lângă o căruță, pe șosea, le-a aprins imaginația românilor: „România, țara tuturor bugetelor”
wowbiz.ro
Mihaela a murit alături de tatăl ei, după ce s-au scufundat cu mașina în râul Olt! Ce a apucat tânăra să facă în ultimele clipe de viață?
Spynews
Despărțire șoc în showbiz! Mădălina Pamfile nu mai formează un cuplu cu tatăl copiilor! Primele declarații
Spynews
Rețeta de prăjitură cu biscuiți și ciocolată fără coacere. Îți vei surprinde familia cu acest desert
Evz.ro
Anunț important de la RAR. Mașinile vizate
Ego.ro
Motivul pentru care Bianca Censori a apărut fără haine la premiile Grammy 2025
Prosport.ro
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
kanald.ro
Cum arată Santorini după cutremurele devastatoare. Turiștii și locuitorii sunt îngroziți de ruinele provocate de valul de seisme
Cancan.ro
Răsturnare de situație în cazul morții Monalisei Liuba. Când ar fi decedat, de fapt, după ce a ajuns la salon
Playsport.ro
IMAGINILE MOMENTULUI! Arbitra de 24 de ani a fost prinsă cu observatorul de 3 ori mai în vârstă ca ea și video-ul compromițător a fost făcut public!
Capital.ro
Adevărul despre moartea Elodiei Ghinescu. Dan Diaconescu a dezvăluit totul după ani de zile
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. S-a iubit cu milionari celebri, iar acum l-a părăsit pe fotbalistul prins dopat cu cocaină la Dinamo: „Mă uit la toți şi toate cum se înşală între ei”
stirilekanald.ro
A fost găsit! Un român dat dispărut cu 23 de ani în urmă și considerat mort de familie a apărut acum în mod miraculos
substantial.ro
Salarii mari la Romsilva: Șefii direcțiilor silvice câștigă peste 3.000 de euro pe lună
MediaFlux
Se TAIE BANII de PENSIE! Anunțul care înfurie milioane de români
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Locomotivele fabricate în România care rup norii în Europa. Nu țin cont de vreme (VIDEO)